Şu sıralar Ubuntu, özgür yazılım dünyasının ilgisini çeken bir gelişme yaşıyor. Ubuntu 12.04’ün deneme sürümünün piyasaya sunulmasıyla gözler tekrar Ubuntu’ya çevrildi. Unity arayüzüne geçmesiyle birçok eleştiri alan Ubuntu, bu yeni sürümünün çıkışıyla eleştirileri azaltmışa benziyor.

Yeni Ubuntu’da en çok dikkat çeken özellik, Unity arayüzünde yapılan iyileştirmeler. Kararsızlığı ve performans konusundaki verimsizliği nedeniyle ağır eleştiriler alan Unity, 12.04 sürümüyle daha hızlı ve daha kararlı bir yapıya bürünmüş. Gnome 3.2.1 üzerine yerleştirilen yeni Unity’nin yanında daha verimli enerji kullanımıyla da dikkat çekiyor Ubuntu 12.04. Linux çekirdeğinin 3.2 sürümü sayesinde, eski çekirdekleri kullanan dağıtımlara oranla daha az enerji tüketen bir Ubuntu ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında Firefox’un 9.0 sürümünün ön tanımlı tarayıcı olarak sunulması ve varsayılan müzik çalar olarak Banshee’den vazgeçilip Rhythmbox’a dönülmesi ilk etapta göze çarpan diğer özellikler arasında.

Kolay kurulumu, kolay kullanımı ve sıradan kullanıcılara hitap eden özellikleriyle GNU/Linux dağıtımlarının en bilineni olagelmiş Ubuntu, 2010 yılında kullanmaya başladığı Unity arayüzünün yeterli olgunluğa ulaşmamış olması nedeniyle birçok kullanıcı kaybeder olmuştu. Açıkçası ben de klasik Gnome arayüzüne alışmış olmam ve Unity’nin kararsız yapısı gibi nedenlerle Ubuntu’yu eleştirenlerdendim. 12.04 sürümüyle birçok sadık GNU/Linux kullanıcının gönlünü yeniden kazanan ve beğeni toplayan Ubuntu, daha coşkulu bir şekilde GNU/Linux’un masaüstü bilgisayarlarda yaygınlaşmasındaki bayraktar rolüne akrabası Linux Mint ile beraber devam edecek gibi görünüyor. Biz de bu gelişmeleri severek takip ediyoruz.

Leave a Reply