Simülasyonlar oyun dünyasında köklü bir geçmişe sahip, çok bağlı bir hayran kitlesi olan ve zaman zaman çok iyi ürünlere imza atmış bir tür. En çok bilinen örnekleri Tycoon ve Sims serileri diyebileceğimiz bu türün en önemli özelliği dokunabildiği alanın gerçekten çok geniş olması ve belki de bu yüzden hemen hemen her insanın ilgisini çekebilecek bazı yanlarının bulunması diyebiliriz. Öyle ki simülasyon oyunları sayesinde ister bir ev hanımı, ister bir makinist, ister bir itfaiyeci hatta bir playb0y bile olabilmek mümkün. Kişisel olarak benim bu türün en sevdiğim örnekleri uzun yolların insanları nakliyecileri oynadığım oyunlardır. Bu türün örnekleri maalesef bu zamana kadar gerekli kaliteyi yakalayamamış olsalar da dediğim gibi çok bağlı bir hayran kitlesine sahipler ve bu yüzden en kalitesiz ürünler bile seviliyor.

Rigs of Rods(RoR) da yukarıda bahsettiğim türden bir oyun. RoR’un ortaya çıkış hikayesi aslında biraz tuhaf. Başta bir çeşit off-road kamyon oyunu olarak geliştirilmeye başlanan RoR, daha sonra oyunun fizik ve simülasyon taraflarına ağırlık verilmesiyle şu anda hemen hemen her türlü aracı kullanabildiğimiz, araçların gerçekçi hasar mekaniklerine sahip olduğu ayrıntılı bir sürüş simülasyonuna dönüşmüş durumda. Oyunda araba, tır, kamyon, vinç, uçak, helikopter ve hatta gemi kullanmak; araçları hem kokpitten hem de dışarıdan görmek ve araçlar arasında etkileşim kurmak mümkün. Yani helikopterinize bağlı bir kancayla bir arabayı kaldırıp götürebilirsiniz. İşin daha da güzel yanı, tüm bunları tek başınıza kendi başınıza özgürce yapabileceğiniz gibi, multiplayer ile diğer oyuncularla beraber sürdürebilirsiniz.

Oyunun açık kaynaklı(özgür) olmasının önemli bir avantajı ise modlama ve gönüllü geliştirmeye son derece açık olması. Bu sayede oyuna yeni araçlar, haritalar ve özellikler geliştirilebiliyor. Öyle ki şu anda Rigs of Rods’un deposuda yaklaşık 3500 eklenti bulunuyor. Bunlara gerçek araçların modellemeleri, gerçek mekanlar, eğlenceli olması için düşünülmüş farklı haritalar ve hatta araçlar için yükler de dahil.

Rigs of Rods’un Windows için kurulum dosyasının boyutu yaklaşık 132 MB. Oyunun MAC sistemler için paketleri de var. Linux dağıtımlarına gelince, iş biraz daha karışık. Şu an Arch Linux dışında derli toplu bir paketi bulunmuyor fakat oyunu kaynak kodlarından derleyerek kurmak mümkün ve bunun için oyunun sitesinde gayet basit ve derli toplu bir döküman var. Sonuç olarak Rigs of Rods son derece eğlenceli ve türünün bağımlılarını tatmin edecek kalitede bir oyun. Yıllar önce Midtown Madness’ın oyunculara verdiği keyfi verebileceğinden şüphem yok. Bence mutlaka denenmesi gereken bir yapıt. Sizleri bir oyun içi videosuyla başbaşa bırakıyorum:

Oyunun Web Sitesi: www.rigsofrods.com
Windows için Kurulum Paketi: RoR-Setup-0.38.67.exe

Leave a Reply