RoboticTrends’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri donanmasına bağlı Donanma Araştırma Laboratuvarı (Naval Research Laboratory – NRL) bünyesinde Otonom Sistemler Araştırma Laboratuvarı (Laboratory for Autonomous Systems Research -LASR) devreye girdi. Yeni laboratuvar, 90 yıllık bir tarihi olan NRL’nin Washington’daki ana yerleşkesinde kuruldu. Yeni laboratuvarın araştırma alanının robotik ağırlıklı olacağı ve donanmanın otonom sistemlere duyduğu ihtiyacı karşılayacağı düşünülüyor. Dolayısıyla bu tesisten beklenen projelerin insansız deniz araçları, su altında daha etkili robotlar ve akıllı uyarı sistemleri gibi konularda ilerleyeceğini öngörmek mümkün.

Söylenilenlere göre bu yeni laboratuvar sadece donanmaya destek sağlamakla kalmayacak, işi bir adım ileri götürerek ulusal robotik araştırmaları çerçevesinde robot askerler üzerine yürütülen araştırma  geliştirme çalışmalarına katkıda bulunacak. Bu araştırmaların hedeflerinden biri, insan-robot karışık ekipleri mümkün kılmak. Bu ekiplerin sağlık, uzay araştırmaları ve askeriye gibi alanlarda faydalı olabileceği düşünülüyor.

Sonuç olarak bilimin ve mühendisliğin bu kadar iç içe katkıda bulunduğu robotik çalışmalarının önümüzdeki zaman aralığında ortaya koyacağı ürünler ilgi çekici olacağa benziyor. Robotik çalışmalarına bu kadar ağırlık verilmesi ise önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkabilecek problemleri akıllara getiriyor. Birçok bilim-kurgu filmine konu olan insan-robot çatışması hayal olmaktan çıkalı çok oluyor ve bu konuda ciddi tartışmalara ihtiyaç var. Öyle görünüyor ki robotik alanındaki gelişmeler önümüzdeki yıllarda dünyayı değiştirecek kadar öneme sahip olacak.

Leave a Reply