“Merhaba Ben Kemal Apaydın, Bilkent Üniversitesi Endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Geçen yıl şubat ayında başladığım bir internet girişimiyle, bu hızlı gelişen ve bol heyecanlı internet sektörüne adımlarımı attım. Şuana kadar ki süreç içerisinde, araştırmalarım ve deneyimlerim sonucu birçok yeni fikir üzerine girişimlerde bulunmak istesem de, daha ilk fikrimi başarıya ulaştırmadan başka dallara atlamak istemedim. Ve sürecin sonunda, yeni tasarımıyla birlikte Viduello.com doğdu. Ayrıca Viveka adında ki bir kuluçka inkübasyon merkezi de siteye ortak oldu.”   diyerek bize bu macerayı anlatmaya başladı arkadaşımız Kemal Apaydın.

Yenilikçi fikirlerin ve girişimcilerin değer kazandığı bu dönemde, Kemal ve ekip arkadaşları Türkiye’de ve Dünya’da örneği olmayan bir fikirle bu siteyi kurdular. Ayrıca kurulan bu web sitesi Mühendislik Fakültesi, Bilkent Kariyer Merkezi ve Üniversite-Sanayi İşbirligi, Uygulama ve Araştırma Merkezi (USIM) tarafından desteklenmektedir.

Ülkemizin video izleme istatistiklerin de Avrupa’da 2. sırada ve gün geçtikçe video izleme oranı daha da artıyor. Onlar da bu düşünceden hareketle, video izleme olayına farklı bir bakış açısı getirerek,  “Internet ortamında tek sayfada karşılaştırma yolu ile videoların yarıştığı bir web sitesi”  olarak  kurmuşlar. Öğrenciler başta olmak üzere tüm insanların yeteneklerini sunmakla birlikte fikirlerini paylaşabilecekleri ve bu özelliklerini oylayarak fikir ve yetenek yarışma ortamını oluşturabilecekleri bir sistem sunuyorlar. Geçen yıllarda artmaya başlayan ve şuan da her afiş panosunda görebileceğiniz akıl, fikir yarışmaları artık internet üzerinden bu site aracılığıyla daha kolay ve etkili bir şekilde yapılabiliyor. Örneğin şuan MadAwards diye adlandırılan, Bilkent Pazarlama ve Reklamcılık kulübünün düzenlediği reklam ödüllerini, bu site aracılığıyla gerçekleştirip, Bilkentlilere sunuluyor. Şuan siteye girerek oylamaya katılıp, hoşunuza gidecek ödüller kazanabilirsiniz. Yarışma nisan ortasına kadar sürecektir.

Viduello.com, katılımcıların fikirlerini veya yeteneklerini sergileyerek ödül kazanabilecekleri gibi,  insanların boş zamanlarında site de gezinip eğlenebilecekleri bir sistem de sunmaktadır. Örneğin artık Messi’nin gollerini paylaşmaktan sıkılmış olabilirsiniz. Bu paylaşım şekline bir farklılık getirerek, Messi’nin attığı golün yanına Cristiano Ronaldo’nun golünü koyup arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ve onlar da bu ikisi arasında seçim yapabilirler. Veya aynı şarkıyı yorumlayan iki farklı şarkıcının videolarını(Halil Sezai vs Şahan)  sitemizde maksimum 2 dakikada aynı sayfada karşılaştırıp, bir viduello oluşturabilirsiniz.

Bu girişimci arkadaşlarımızın amaçları, Bilkent içinde doğan bu girişimi, kısa sürede Türkiye’nin online yarışma portalı haline getirip, daha büyük ödüller verebilmek. Bu amaca ulaşmada onların gayretleri kadar, sizlerin katkıları da büyük önem taşıyacaktır. Eminim ki Bilkent Üniversitesi’nde yenilikçi fikirleri olan birçok öğrenci vardır.  Umarım geleceği şekillendirecek fikir ve buluşlar da bu öğrencilerin arasından çıkar!

Leave a Reply