21.10.2016 Tarihli Siber Saldırı

21 Ekim 2016 tarihinde Amerika büyük bir siber saldırıya maruz kaldı ve önemli web sitelerinin bir çoğunu etkiledi. Siber saldırıdan etkilenen bütün şirketler DynDNS isimli firmanın müşterisi.

DynDNS : Kullanıcıların internette bir siteyi daha kolay bulmasını sağlayan hizmetler sunmaktadır.

Saldırı DynDNS’in DDos saldırılarına maruz kalması ile başladı. Bu durum DynDNS’in sunmuş olduğu hizmetleri kullananların, bu sitelere erişimi çok yavaşlattı.

Ddos : Distributed Denial of Service attack, çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliği istilaya uğradığı zaman oluşur, bunlar genellikle bir veya birden fazla web sunucusudur.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği veya DynDNS şirketinin ne amaçla hedef alındığı hala belirlenemedi. Fakat iki farklı senaryo var. Bunlardan birisi Wikileaks taraftarları, diğeri ise Çin ve Rus hackerlar.

Wikileaks siber saldırıların ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ Julian Assange hala hayatta ve Wikileaks yayına devam ediyor. Destekçilerimizden bu saldırıya son vermelerini istiyoruz. Amacınızı belirttiniz” ifadelerine yer verdi.

Diğer senaryo ise Rusya’nın ABD seçimlerini siber saldırıyla müdahale edeceği ve sonuçlar üzerinde manipülasyonlarda bulunacağı gibi bir takım iddalar vardı.

Çünkü 31 eyalette internet üzerinden oy kullanılabiliyor. Bu tarz bir saldırının seçim gününde yapılacak olan daha büyük bir saldırının denemesi olduğu söylentiler arasında. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada bir hacker grubunun saldırıyı üstlendiği, fakat bunun henüz netlik kazanmadığı söylendi.

 

Kaynaklar :

Leave a Reply