OOMBRELLA, 3 Mayıs’ta fonlanması tamamlanmış olan Dünya’nın ilk akıllı şemsiyesi. Son yıllarda her gün sayısı artan akıllı cihazlar listesine çok ilginç bir giriş yapmayı uman OOMBRELLA , Paris kökenli Clément Guillot ve takımının ilk projesi.

Akıllı şemsiyenin tanıtım görseli

Akıllı şemsiyenin tanıtım görseli

Proje, temelinde çok gündelik bir soruna çözüm olarak ortaya çıkmış: İnsanların hava durumunu kontrol etmeden sokağa çıkıp yağmurlu havalarda garip duruma düşmeleri. Clément ve takımı da bunu en bireysele indirerek çözmenin minimalist bir yolunu bulmuşlar.

 

OOMBRELLA, tam teçhizat bir hava istasyonunu ayağınıza getiriyor. Sapının eliptik kısmında bulunan bir devre ile OOMBRELLA onu bulundurduğunuz bölgenin hava basıncını, nemini ve ışık durumunu ölçüyor ve getirebileceği en lokal (bahsettiğimiz mesafe OOMBRELLA’yı bulundurduğunuz mahlle çevresi) hava durumunu telefonunuzdaki uygulamaya gönderiyor.

 

Uygulama ise bu şekilde karşımıza çıkıyor

Uygulama ise bu şekilde karşımıza çıkıyor

 

Guillot ve ekibinin kattığı bir ilginç element ise uygulamanın kendine ait bir sosyal medya platformu içermesi. OOMBRELLA sahibi insanların nerede olduklarını haritalar aracılığıyla sağlayan OOMBRELLA, bu sosyal medya aracılığıyla hem müşteri profillerini görmek, hem de bu insanları kaynaştırabilmek amacını güdüyor.

 

Sloganı “Unutulmaz Şemsiye” olan ve artık satışı başlayan bu icada ise indiegogo.com üzerindeki sayfalarından ulaşmak mümkün.

 

KAYNAKLAR:

https://www.wezzoo.com/oombrella

https://www.indiegogo.com/projects/oombrella-unforgettable-umbrella#/

Leave a Reply