20161110_144537

Uzunca bir süredir beklenilen yeni jenerasyon Honda Civic 2016 4.çeyrekte Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptı. Japon üretici Honda’nın on yılları aşkın devam ettirdiği Civic geleneği 10.nesili ile artık Türkiye’de. C segmenti pazarında yükselen standartları baz alan Civic, -şunun da altını çizmek lazım- Japonya dışında bulunan Honda’nın birkaç stratejik fabrikasından birisi olan Gebze tesislerindeki seri üretim bandından müşterilerine kadar yerli bir şekilde üretilip teslim ediliyor.

Şu anda sadece sedan karoserde satılan Civic’in gerek iç gerek dış tasarımında radikal değişikliklere gidilmiş. Ülkemizde güncel olarak tek opsiyonlu motor seçeneğiyle satışa sunulan Civic için garanti kapsamında LPG seçeneği de sunuluyor. Önceki modelden de alışık olduğumuz 1.6 litre atmosferik benzinli motora yeni Civic’te de rastlıyoruz. Hem manuel hem de CVT şanzıman ile tekrar benzinli motor kombinasyonunu alıcılara sunan Honda donanım seçeneğini Premium, Elegance ve Executive paketler ile güncellemiş.

Yan profilden yeni Civic'in daha dinamik bir form kazandığını söyleyebiliriz.

Yan profilden yeni Civic’in daha dinamik bir form kazandığını söyleyebiliriz.

Performans

Bazı Asyalı otomobil üreticileriyle aynı geleneği sürdüren Honda, enine yerleştirilmiş piston mekanizmasıyla birlikte başarılı bir çizgi üzerinde ilerlemeye devam ediyor. Bu teknoloji daha üstün yol tutuş performansı sunarken öte yandan ön hacim için önemli bir gelişme kaydediyor.

7 ileri tam otomatik CVT şanzıman

7 ileri tam otomatik CVT şanzıman

CVT şanzıman ile donatılmış 1.6 litrelik benzinli motora sahip olan test aracımız 125 beygirlik maksimum gücünü 6500 devir bandında aktarabilirken 152 Nm’lik torkunu ise 4300 devir bandında yansıtıyor. 0-100 km/h hızlanmasını 11.6 saniyede sunabilen bu motor gaz tepkilerinde de kalkıştan sonra istikrarlı bir forma sahip. Kalkışlarda ani bir hızlanma seyir etmiyor fakat akabinde CVT şanzımanın da ideal zamanlamalarıyla gerekli olan ivmeyi kullanıcısına sağlayabiliyor.

Kadranlar sürücüde derin bir izlenim uyandırıyor ve oldukça okunaklı tasarlanmış.

Kadranlar sürücüde derin bir izlenim uyandırıyor ve oldukça okunaklı tasarlanmış.


7 ileri kademeli Honda’nın övgüleri hak eden otomatik CVT şanzımanı, motor ile oldukça uyumlu çalışıyor. Vites geçişleri oldukça seri ve sarsıntısız bir şekilde ve hatta premium sınıf markalardaki gibi istikrarlı bir başarı elde etmiş durumda. Bu konudaki tek küçük eleştirim önceden 8.nesil Civic ile beraber gelen direksiyon arkasındaki F1 tipi (kulakçık) şanzımanın eksikliğiydi, eğer bu seçenek sunulsaydı sürücü ile araç arasındaki kontrol daha da iyi olabilirdi ve sürüş keyfini artırabilirdi.

Konfor

Elegance donanım seviyesine sahip olan test aracımızdan yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki: araç sınıfındaki diğer C segmenti sedan araçlardan daha az konforlu değil. Benim en çok beğenimi kazanan durum arabanın süspansiyonları oldu. Önlerde birçok araçtan alışkın olduğumuz McPherson tipi süspansiyonlar tercih edilirken arkada bağımsız süspansiyonlar kullanılmış. Bu durum sadece yoldaki pürüzleri daha iyi absorbe ederek konfora yansımıyor aynı zamanda daha iyi yol tutuş kabiliyetiyle beraber performansa da bir artı katıyor. Bu özelliği, burulma kirişi sistemi arka süspansiyonlarla devam eden Asyalı rakibi Toyota Corolla’dan Civic’i daha üstün kılmayı başarıyor.

20161110_144808_resized

Aracın ses yalıtımı ideal gerek yol gerekse motor sesi iyi bir şekilde yalıtılmış kabinden içeriye sızmıyor. 3500-4000 devir bandından itibaren içeriye performanslı bir motor sesi intikal ediyor fakat yüksekliğinin rahatsız edici boyutlara çıkmadığını da belirtmeliyim.

 Elegance ve Exclusive paketlerde standard olarak sunulan 16" alüminyum alaşım yeni tasarım jantlar

Elegance ve Exclusive paketlerde standard olarak sunulan 16″ alüminyum alaşım yeni tasarım jantlar

Kolay kavranılabilen elekronik destekli direksiyon oldukça rahat bir kullanıma sahip.

Kolay kavranılabilen elekronik destekli direksiyon oldukça rahat bir kullanıma sahip.

Oturuş pozisyonu ve koltuklar gayet ideal fakat bel ve omuz destekleri henüz rakibi yeni Megane kadar kavrayıcı çıkıntılara sahip değil. Elegance pakette sunulan kumaş koltuklar ön tarafta standart olarak ısıtma özelliğine sahip ve manuel bir şekilde kumanda ediliyor. Arka tarafa klima ızgarası koyulmaması C segmentinde üst paket bir araç için düşündürücü.

İç ve Dış Tasarım

519 litrelik bir yükleme hacmine sahip Civic, sınıfına göre ortalama bir bagaj kapasitesi sunabiliyor.

519 litrelik bir yükleme hacmi sunan Civic sınıfına göre ortalama bir bagaj kapasitesi sunabiliyor.


Bir önceki jenerasyona göre küçük bir kıyaslama yapmak gerekirse hem işçilik hem de malzeme kalitesi yönünden Honda ortaya daha gelişmiş bir Civic çıkartmış diyebiliriz. Araç daha ferah bir atmosfere kavuşmuş yeni iskeletiyle birlikte. Gerek ön gerek arka taraftaki baş ve diz mesafesi oldukça yeterli. Fakat arka taraftaki şaft tüneli segmentindeki güçlü rakipleri Astra ve Corolla gibi alçaltılabilirdi ve böylece arkadaki 3.yolcunun yol konforuna bir artı oluşturulabilirdi. Araç saklama gözü açısından oldukça cömert denilebilir ve hatta öyle ki orta konsoldaki kolçağın altına 2.5 litrelik bir plastik şişe dahi rahatça yerleştirilebilir. Bununla birlikte kapı cepleri ve torpido gözü de yeterli hacimlere sahip. Fakat yeni nesilde kadife kaplı bir şekilde gelmesini beklediğim bu bölmeler sert plastik ile kaplı. Bu durum birazcık kalite algısını baltalayabiliyor.

Ön konsol dizaynı oldukça ergonomik, tuş sayısı oldukça ideal ve kullanışlı bir şekilde konumlandırılmış. İlk bakışta göze hitap eden tasarım keskin ve çizgisel uzantılarla yatay hatlara sahip.

Gayet yalın ve daha kaliteli bir dashboarda yer verilmiş.

Gayet yalın ve daha kaliteli bir dashboarda yer verilmiş.


Dış tasarıma gelecek olursak, beklenilen estetiksel tasarıma ve daha güçlü çizgilere kavuşan yeni Civic daha ideal bir forma kavuşmuş. Yükseltilen ön kaput araca daha sportif bir hava katarken farlar daha çok futuristik bir görünüm sunuyor. Yan profilden baktığımızda yaklaşık 2.7 metrelik aks mesafesiyle birlikte uzun ve dinamik bir görünüme sahip. Arka tasarım konusunda son derece özgün bir tasarıma sahip ve arka tampon oldukça performanslı bir hava katıyor.

Donanım

Elegance paket ile bünyesinde birçok donanımsal zenginliği barındıran Civic rakipleriyle yarışmaya hazır. Sunroof ve geri görüş kamerası bazı sedanlarda opsiyonel olarak sunulurken Civic’te standart olarak yer alıyor.

Multimedya sistemi yeterli çözünürlüğe sahip ve geçişler zamanında hem de kullanımı pratik. Ses sistemi beklentileri karşılayacak seviyede. Bayide bulunmadığından dolayı inceleyemediğimiz en üst donanım seviyesine sahip Exclusive pakette bütün bunlara ek olarak led ön farlar, deri koltuklar, anahtarsız çalıştırma ve 7″ dokunmatik ekran yer alıyor.

5" multimedya ekranının yalnızca ikonları dokunmatik

5″ multimedya ekranının yalnızca ikonları dokunmatik

Güvenlik donanımı yönünden de zengin olan araç tüm donanım seçeneklerinde ortak olarak VSA, ESS, BA ve EBD gibi hayat kurtaran güvenlik sistemlerini de beraberinde sunuyor. Bunlara ek olarak kör nokta uyarı sisteminin yeni Honda Civic’te de henüz sunulmadığını hatırlatmak isterim.

Opsiyon olarak spor paket, koruma paketi ve aydınlatma paketi gibi çoklu içeriklere sahip seçenekler mevcut.

Yakıt Tüketimi

Atmosferik benzinli bir motordan yüksek seviyede bir yakıt ekonomisi beklemek fazla olabilir. Mazda’nın 3 serisinde kullandığı SkyActive teknolojisi diye isimlendirdiği atmosferik benzinli tutumlu motoru göz ardı edersek Civic için C segmentinde benzinli bir araç için normal bir konumda olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kağıt üzerindeki verilere göre şehir içi 9.2 litre tüketime sahipken şehir dışı kullanımda bu değer 5.7 litreye düşüyor. Fakat benim kişisel izlenimim şehir içi değerinin Türkiye yol şartlarında 12 litrelere kadar çıkabileceği kanısında. LPG dönünüşümlü Civic’lerde ise 2 beygirlik güç azalışıyla birlikte yakıt tüketim değerlendirmesi daha farklı olacaktır diye düşünüyorum.
20161110_144631_resized12
Genel olarak, tasarım anlamında Honda çokça bir yol katetmiş gerek iç gerek dış çizgiler oldukça karakteristik bir yapıya kavuşmuş. Performans anlamında optimist olmak gerekirse ideal. Fakat yüksek performans beklentisi içerisinde olan kişileri pek memnun bırakmayabilir. Yalnız günlük kullanım için oldukça yeterli olduğu bir gerçek. Diğer C segmenti araçlarla konfor anlamında kıyasıya rekabet etme potansiyeli taşıyan 10.jenerasyon Civic yıl içerisinde 15.000 km ve üzeri yol katedecekler için yakıt sarfiyatı açısından en iyi seçenek olmasa da gerek donanım seviyesi ve kalite hissiyatıyla ön planda bir otomobil genlerini üzerinde taşıyor. Geniş bir orta seviye donanıma sahip olan CVT şanzıman kombinasyonlu test aracımız 81.000 TL‘lik bir fiyat etiketiyle beraber sunuluyor. Anahtar teslimi öncesi vergiler göz önünde bulundurulduğunda benzinli bir araç için artık kabul edilebilir bir rakam olarak nitelendirilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=j_SiTbGGJqk

Genel Değerlendirme

Yakıt: ✯✯✯
Performans: ✯✯✯
Konfor: ✯✯✯✯
Tasarım: ✯✯✯✯
Fiyat: ✯✯✯✯

Leave a Reply