Giulia modeli ile 2016 yılının son çeyreğinde ilgileri üzerine toplayan İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo, yeni kozu olan Stelvio ile yeni bir pazara girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Los Angeles Auto Show’da tanıtılan Stelvio, Alfa Romeo markasının SUV pazarındaki ilk temsilcisi olarak yollara çıkması planlanıyor. Stelvio hem performans hem de konfor anlamında premium sınıftaki rakip SUV’lara meydan okumayı hedefliyor.

2018-alfa-romeo-stelvio-quadrifoglio-verde-engine-001-720x340

“Quadrifoglio” opsiyonuyla adeta supersport makinalar yaratan Alfa Romeo bu seçeneği Stelvio modeline de sunmak için şimdiden kolları sıvamış durumda. Guilia’dan da alışkın olduğumuz 2.9 litrelik 6 silindirli benzinli üniteye Stelvio’nun da kaputu altında rastlayacağız gibi görünüyor. Ferrari mühendisleri tarafından geliştirilen 505 beygirlik bu motor, yüksek performans beklentileri olan müşteri baz alarak üretilmiş. 0-100 km hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan Stelvio bir SUV için ulaşılması oldukça zor rakamlara sahip. Bu motor 8 ileri ZF otomatik şanzıman ile kombin edilmiş durumda ve şirket verilerine göre “Race” modunda 0.15 saniyede vites geçiş imkanı sunuyor. Alternatif olarak 2.0 litrelik 280 beygir güce sahip diğer motoru da mevcut durumda. Bu motor seçeneğinin de birçok rakibinden daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

alfa-romeo-stelvio-1-5

Stelvio’nun altyapısında Alfa’nın dinamik şasi kontrolü sağlayan sistemiyle birlikte diğer modellerden de alışık olduğumuz DNA modu yer alıyor. Bu elektronik sistemler aracın hangi tekerine ne kadar gücün iletileceğinin kontrolünü ve ayarlamasının yapılmasında kilit rolü üstleniyor. Standart versiyonlarda yer alan Dinamik, Normal ve Ekonomik modlarına ek olarak Quadrifoglio versiyonuna eklenen Yarış modu, Alfa’nın işi çok daha keyifli hale getiren detaylarından.

Stelvio modelinde Alfa Romeo'nun yeni geliştirmiş olduğu vites topuzuna rastlıyoruz

Stelvio modelinde Alfa Romeo’nun yeni geliştirmiş olduğu vites topuzuna rastlıyoruz

Gerek iç gerekse dış tasarımında Guilia modelinden esinlendiğini anlamak hiç te zor değil. Tasarım dili olarak o çizgileri benimseyen Alfa Romeo önümüzdeki yıllara belki de benzer tasarım çizgilerine sahip hatchback karoserde bir otomobilini görücüye çıkartabilir. Guilia kokpitinden yola çıkmak gerekirse -ki çok benzerlik gösteren veya aynı malzemeler tercih edilmesi olası- kalite, işçilik ve estetik gibi kriterler parametresinde oldukça tatmin edici gözüküyor. Rakipleri Porsche Macan, Bmw X3, Audi Q5 ve Mercedes Glc ile kıyaslandığında bariz bir kalite algısı farkı olmayacağını öngörüyorum.

ar018_029st

Donanım anlamın Guilia geleneği olduğu gibi devam edebilir. Dokunmatik multimedya ekranı 6.5 inch ve 8.8 inch seçenekleriyle sunulup Harman Kardon’un 14 hoparlör çıkışlı ses ünitesi görev yapacağa benziyor.

Arka profilden SUV pazarındaki rakiplerinden bu sene yollardaki yerini alan Jaguar F-Pace'e benzetiliyor

Arka profilden SUV pazarındaki rakiplerinden bu sene yollardaki yerini alan Jaguar F-Pace’e benzetiliyor

Genel olarak, Alfa Romeo performans, konfor ve tasarım anlamında güzel bir ortaya koymuş. Birçok aracından da alışkın olduğumuz “Bir Ruha Sahip Araba” tabirini Stelvio modeliyle de eşleştirip kendi cephesindekilerin gönlünde büyük bir tahta sahip olacak gibi görünüyor. Üst sınıfı hedef alan Stelvio, £59,000‘lik fiyat etiketiyle 2018 yılında satışa çıkması planlanıyor.

Leave a Reply