Test köşemizdeki bu haftaki konuğumuz Fransız üretici Peugeot’nun C segmentindeki temsilcisi 308. 1.6 litrelik 120 hp BlueHDi turbo beslemeli dizel motoruyla artık daha performanslı ve daha verimli. Euro 6 normlarına uygun olarak üretilen bu yeni nesil motor Peugeot’nun yeni geliştirmiş olduğu EAT6 kodlu 6 ileri tam otomatik şanzumanla birlikte şatışa sunuluyor. 300 Nm torka sahip 308, 0-100 km hızlanmasını 9.5 sn’de tamamlıyor.

Şanzuman ve motor uyumu oldukça başarılı, vites geçişleri son derece hızlı ve sarsıntısız. Bu durum konfor ve perfomansa da olumlu yansıyor. Peugeot mühendislerinin bu şanzuman ile ortaya temiz bir iş çıkardıklarını anlamak zor değil. Test güzergahımız Ankara şehir merkezinde olduğu için engebeli yerlerde aracı test etme imkanı bulduk. Yokuş çıkışlarında çoğu rakibinin aksine motorda bir zorlanma ve yığılma olmazken şanzuman kaynaklı bir performans kaybıyla karşılaşmadık. EAT6 şanzuman engebeli arazi koşullarında doğru devir aralıklarını kolaylıkla buluyor.

Yakıt ekonomisi konusunda oldukça rekabetçi. Fabrika verilerine göre şehir içerisinde 4 litre tüketim değerine sahip olan 308 karma tüketimde bu değeri 3.5 litreye kadar çekebiliyor. Tamamı şehir içerisinde kullanılan bizim test aracımızın ortalama karma tüketim değeri ise 7.2 litreydi. Bunda agresif kullanım, sıkışık şehir merkezi trafiği ve Ankara’nın engebeli yolları büyük rol oynuyor. Fakat dikkatli bir şürüş ile bu değer karma tüketimde 4.5-5 litre bandına çekilebilir diye düşünüyorum.

 

Yeni 308, yeni donanımlarıyla göz dolduruyor. Test aracımız en yüksek donanım paketi olan Allure pakete sahipti ve panoramik cam tavan, anahtarsız çalıştırma ve 18 inch jant paketi gibi ekstra ücret ile ilave edilebilen opsiyonel donanımları barındırıyordu. Kullandığımız araç bu donanımlarla birlikte 98.700 tl’lik anahtar teslim fiyatıyla alıcılarını bekliyor.

Peugeot süspansiyon konusunda yeni 308 ile büyük bir adım atmış. Süspansiyonlar için ne sert ne de yumuşak demek doğru. Çünkü hem yol tutuş performansı hem de yoldaki çıkıntı ve çukur kaynaklı sarsıntı emişi konusunda oldukça istikrarlı.

 

20151028_122923

 

 

Geniş iç mekan ile daha iddialı. Öndeki yaşam alanı oldukça tatmin edici. Arkaya gelecek olursak şaft tüneli bir önceki jenerasyona göre daha yüksekte tutulmuş, bu durum belki ortadaki yolcunun rahatlığını baltalayabilir. Arkaki diz ve baş mesafesi 176 cm boyundaki bir kişi için fazlasıyla idealdi.

 

Bagaj hacmine gelecek olursak, 420 litre sınıf standartlarında 308 in yerini belirginleştiriyor. Koltuklar yattığında bu değer 1228 litreye kadar ulaşabiliyor.

20151028_122837

Koltuk destekleri daha da iyi olabilirdi. Ama bu durum yine de ergonomiyi olumsuz etkilemiyor. Aracı aldıktan sonra genelde karşılaşılan en büyük ve aynı zamanda telafisi olmayan problem saklama gözlerinin eksikliğidir. 308 bu konuda rakiplerinden geride kalmıyor. Kapı cepleri ve orta konsoldaki saklama yerlerinde cömert davranılmış.

 

 

20151028_124922-420x315-horz

 

 

Yeni geliştirilen elektronik direksiyona değinmeden edemeyeceğim. Boyutlarından dolayı biraz marjinal bir tasarımı olabilir yalnız kullanımı oldukça eğlenceli. Fakat tek eksisi: Immobilizerdaki bazı değerler direksiyon çıtasının gerisinde kalıyor ve bu durum değerleri görmek için sürücüyü biraz öne eğilmek zorunda bırakıyor.

Arka camdan dolayı geri görüş açısı dar biraz ve kısıtlı fakat bu durum geri görüş kamerasıyla bir nebze iyileştirilmiş. İçeride kullanılan malzeme kalitesine gelecek olursak, iç kapı kolları, kokpit, torpido ve ortam plastikleri daha yumuşak malzemelerden oluşuyor ve bu durum kalite algısını olumlu etkileyerek bir seviye daha üste taşıyor.

Genel Değerlendirme

Yakıt: ✯✯✯✯✯
Performans: ✯✯✯✯
Konfor: ✯✯✯✯
Tasarım: ✯✯✯
Fiyat: ✯✯✯

Leave a Reply