Alfa’nın Yeni Amiral Gemisi

Bir asırı arkasında bırakan İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo geçtiğimiz aylarda Frankurt Autoshow’da yeni silahı “Giulia”yı görücüye çıkarttı. Alfa, sedan karoserde 2011’de üretimi durdurulan 159 ile bıraktığı serüveni Giulia ile tekrar sürdürme konusunda kararlı gözüküyor. Marka, Bmw 3 serisi, Mercedes C serisi ve Audi A4 gibi modellerin bulunduğu orta dereceli premium sınıf araç pazarına başarılı bir giriş yapmayı hedefliyor.

 

Panjurun Altında Bir Ferrari Kalbi Atıyor

 

 

 

Şirketin en büyük kozlarından biri de Ferrari ile kurulan ve marka prestijini bir üst seviyeye taşıması beklenilen iş ortaklığı. Giulia Quadrifoglio adı altında yüksek performans beklentisi olan müşterilerini memnun edecek bir model üretilmesi planlanıyor. Ferrari çatısı altında üretilen 6 silindirli, 3000cc motor hacmine sahip, 510 beygirli ve arkadan itişli olarak tasarlanan araç 1530 kg ağırlığa sahip olacak ve 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.9 saniyede tamamlayacak. Yalnızca 32 metrede 100 km/s gibi iddialı bir çıkış yapan mühendisler bu başarıyı aliminyum motor, karbon-komposit frenler ve özel tasarlanmış sürücü koltukları sayesinde 47 kg’lık ağırlık tasarufuna borçlu olduklarını vurguluyorlar. Aracın maksimum hızı saatte 307 km olarak belirtiliyor.

 

 

 

Nefes Kesen Tasarım

Alfa bu aracını da üretirken kendi değerlerinden taviz vermemiş gibi gözüküyor. Diğer arabalarında da olduğu gibi yuvarlak hatlara Giulia modelinde de sıklıkla yer verilmiş. Led destekli mercekli farlar, spor ızgaralar ve bir Alfa Romeo klasiği olan üçgen panjur, ilk bakışta önden sportifliği ve zarifliği ustalıkla harmanlanmış bir heykeltraşı andırıyor.

İç mekanda önceki modellere kıyasla radikal değişikliklere gidilmiş. Gerek tasarım gerek malzeme kalitesi bakımından Giulia diğer rakipleriyle kıyasıya rekabet etmeye hazır.

Orta konsolda 8.8 inchlik yüksek çözünürlüklü, direksiyon ve vites kutusunun arkasına konumlandırılmış panelden kumanda edilebilen dokunmatik bir ekrana yer verilmiş. İçerideki sürücü odaklı yaşam alanı oldukça yeterli gözüküyor. Kokpit üzerine klima kontrol butonları dışında herhangi bir fiziksel tuş konulmamış.

Alfa Romeo Giulia’da yeni çift salıncaklı süspansiyon ve geliştirilmiş direksiyon sistemi ile hızlı ve hassas direksiyon hâkimiyeti sağlıyor. Aracın üstün yol tutuş performansı virajlarda lastiklerin yere tam tutunması ve yanal kuvvetlere karşı direnci ile arttırılmış. Ayrıca kusursuz bir güç-ağırlık oranı sağlamak için Alfa Romeo Giulia’da ultra hafif materyallerin çokça kullanımına özen gösterilmiş. Önemli tüm ağırlık optimizasyonlarına ek olarak ani fren tepkisi ve buna bağlı rekor kıran durma mesafesi için stabilite kontrolünü ve geleneksel servo freni bir araya getiren yenilikçi, elektromekanik bir sistem olan Entegre Fren Sistemi de sportif Alfa Romeo Giulia’da kullanılıyor.

Alfa Romeo Giulia, sürücünün seçimine bağlı olarak aracın dinamik davranışını değiştiren yenilenmiş Alfa DNA’sına sahip. Alfa DNA’sı, Dinamik (Dynamic), Doğal (Natural), İleri Düzeyde Verimli (Advanced Efficient) (enerji verimliliği modu ilk defa bir Alfa Romeo’da kullanılmıştır) ve elbette yüksek performanslı Quadrifoglio versiyonunda yer alan yarış modlarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

2016 yılının 2.çeyreğinde satışa sunulması planlanan Giulia zengin motor seçeneklerine sahip. Chrysler grubunun Jeep Grand Cherokee’sinde görev yapan 150, 180 ve 210 beygirlik 2.2 turbo beslemeli dizel motorlar sadece dört tekerlekten çekiş sistemi ve otomatik şanzuman ile sunuluyor. Benzinli motorlar 200 ve 280 beygir olarak otomatik şanzuman birlikte satışa sunulacak. Giulia Quadrifoglio modelinde ise v6 motor hem manuel hem de çift kavramalı 9 ileri kademeli otomatik vites seçeneği ile alıcılarını bekleyecek. Quadrifoglio modeli için Avrupa baz satış fiyatı 79.000 euro‘dan başlayıp tüm opsiyonlarla birlikte 95.000 euro‘ya kadar ulaşabiliyor.

Kaynak

● http://www.autoexpress.co.uk/alfa-romeo/giulia/34448/new-alfa-romeo-giulia-3-series-rival-coming-at-end-of-2016
● http://www.motortrend.com/news/alfa-romeo-giulia-giulia-quadrifoglio-pricing-announced/

Leave a Reply