Fantastik Canlılar Serisi – 1: Goblin Köpekbalığı

Henüz başlamış olduğum bu yazı dizisinde, sizlere aslında yüzlerce hatta belki de binlerce yıldır yanı başımızda olmasına rağmen fark edemediğimiz veya fark etmiş olmamıza rağmen gördüğümüzde bizleri hayrete düşürecek canlılardan bahsedeceğim. Bu canlıların bir kısmı insanlar tarafından fark edilip nesilleri tehlikeye girmiş olan canlılar iken, bir kısmı ise gerçekten çok az karşılaştığımız canlılar olacak.

Fantastik kurgu filmlerindeki gerçek dışı yaratıkları ilgiyle seyreden insanoğlunun yanı başında duran, kâbuslarınıza girecek nitelikte bir hayvanla tanıştıracağım bu yazımda sizleri: Mitsukurina owstoni. Daha bilinen ismiyle Goblin Köpekbalığı.

image40Bilim insanları tarafından çoğu zaman ‘yaşayan fosil’ olarak da adlandırılan korkunç arkadaşımız kendi ailesinin yaşayan tek üyesidir. Bugüne kadar çok az sayıda Goblin Köpekbalığı balıkçılar tarafından yanlışlıkla yakalanmıştır ve görenleri hayrete düşüren bir dış görünüşe sahiptir. Bu ender bulunan hayvan Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından LC yani “Asgari Endişe” listesine alınmıştır. Asgari endişe, nesli tükenmekte olmayan hayvanlar için kullanılan bir terimdir. Kısacası nesli tükenmekte olmasa bile insanoğlunu görür görmez şaşırtabilmiş canlılardan biridir.

Goblin kelimesi mitolojiler, efsaneler ve fantastik kurgu türündeki eserlerde sıkça karşımıza çıkan, genellikle kötü huylu cinlere verilen isimdir. Çoğu zaman yaramaz ve dolandırıcı yaratıklar olarak resmedilmişlerdir. Goblin Köpekbalığı’nın ise görüntüsü bakımından bilinen diğer goblinlerden tek farkının denizde yaşaması olduğunu söylemek yanlış olmaz sanıyorum.

En çok Atlas Okyanus’unda rastlanan bu tür, Okyanusya ve Orta Atlantik Sırtı’nda da görülmüştür. Genellikle yine kendisi kadar ilginç “Işınsal yüzgeçli” birtakım balıklarla, okyanusun derinliklerinde beslenirler.

İnsanlara sergilenmek üzere daha önce birkaç kez yakalanmış Goblin Köpekbalıkları vardır. Büyük şehirlerdeki devasa akvaryumlarda suda yaşayan dostlarının yanında yerini alması ve ilginç görüntüsüyle fazlaca müşteri çekerek insanlara para kazandıracağı düşüncesiyle bir kere Tokai Üniversitesi tarafından ve bir kere de Tokyo Deniz Yaşamı Parkı için yakalanmıştır. Ancak ilki bir hafta, diğeri ise yalnızca iki gün yaşamıştır. 2003 Nisan’ında ise yüzü aşkın Goblin Köğekbalığı yakalanmıştır, hepsinin bir anda su yüzüne çıkma sebebi tam olarak bilinmese de okyanusun derinliklerinden yukarı çıkmalarına sebep olan şeyin bir deprem olduğu düşünülmüştür.

Goblin Köpekbalıkları genellikle balıkçıların avlanma alanlarının dışında yaşamaktadır. Bu yüzden insanoğlunun tehdidi altında olmadıkları düşünülmektedir. Ancak bu gezegene faydadan çok zarara sebep olan insanoğlundan ne kadar kaçabilecekleri tartışma konusudur.

Henüz elimizi sürmediğimiz ve hayatlarını riske atmadığımız bu muhteşem canlıları görebilmek – kendi adıma konuşursam – çok büyük bir şans olacaktır.

 

Daha fazla bilgi almak isteyenler için;

Discovery Channel Belgeseli: Goblin Sharks

Animalist Kanalına ait video:

 


Kaynaklar;

http://planetsave.com/wp-content/uploads/2014/07/image40.jpg

21 More Weird Animals You Didn’t Know Exist

http://www.discovery.com/tv-shows/shark-week/videos/alien-sharks-goblin-shark/

http://global.britannica.com/art/gnome

 

 

Leave a Reply