2 Eylül’de Almanya’da gerçekleşen IFA fuarında şüphesiz ki en dikkat çeken yenilik Sony firmasından geldi. Geçtiğimiz yıl bu fuarda tanıtılan Sony Xperia Z3 modelinden sonra Sony firmasının amiral gemisi olarak nitelendirdiği Sony Xperia Z5 Premium desteklediği 4K çözünürlükle tüm gözleri üstüne çekmeyi başardı.

Sony_Xperia_Z5

 

Xperia Z5 Premium desteklediği çözünürlük özelliği ile dünyanın ilk 4K UHD çözünürlüğe sahip akıllı telefon ünvanını almayı başardı. Tabii ki kullanıcıların aklına ilk gelen şey ise 5,5’’ ve 806 PPI’lık çok yoğun piksel kalitesine sahip bir telefonun şarj süresinin ne olacağı. Sony ise bu soruya yanıt olarak Xperia Z5 Premium’un 3.430 mAh bataryaya sahip olduğunu ve pil kullanım süresinin 2 gün olacağını duyurdu.

Siyah, altın ve krom olmak üzere 3 farklı renk seçeneği ile satışa sunulacak Xperia Z5 Premium pek çok özelliğinin yanı sıra kamerasıylada bir hayli göze çarpıyor. Exmor RS sensörlü 23 MP’lik arka kamerası ile 5X kayıpsız zoom ve Steadyshoot özellikleriyle beraber düşük ışıkta daha kaliteli resim çekebiliyor.

Sony telefonlarından alışkın olduğumuz su ve toz tutmayan bir kasaya sahip Xperia Z5 Premium sadece 7.3mm kalınlığa sahip. Bunların yanında telefonda Qualcomm’un Snapdragon 810 işlemcisi kullanılıyor. 180 gram ağırlında olan Xperia Z5 Premium 3 GB Ram ve 32 GB dahili depolama alanına sahip. Pek çok önemli marka hafıza kart desteğinden vazgeçip telefonun dahili hafızasını artırmaya yönelik adımlar atmış olsada, Sony 32 GB’ lık dahili hafızanın yanında microSD kart özelliğide sunmaktadır.

Sony tarafından IFA fuarında kullanıcıların beğenisine sunulan diğer iki model ise Sony Xperia Z5 ve Sony Xperia Z5 Compact. Tasarım bakımından Xperia Z5 Premium’dan esinlenerek yapılan bu telefonlar pek çok özellikleriyle de bir birlerine benzer. Aralarındaki farklar ise ekran boyutu ve çözünürlük kısmındadır. Xperia Z5 5,2’’ ekran boyutuna sahip ve Full HD görüntü kalitesi sunarken, Xperia Z5 Compact 4,6’’ ekranla 1280×760 piksel görüntü kalitesi ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca Xperia Z5 modelleri Android  5.1.1 Lolipop işletim sistemi ile satışa sunulacak olsalarda Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alabilecekler.

Leave a Reply