Yüksek Oyun Fiyatlarından Dolayı Teknosa’ya 18 Milyon TL Ceza !

Türkiye’nin önde gelen teknoloji mağaza şirketlerinden birisi olan Teknosa, Rekabet Kurumu tarafından aldığı 18 Milyon TL cezayı Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla duyurdu.

xx

Ülkemizde son yıllarda oyun sektörüne artan ilgiyle beraber, bu oyunları hem dijital hem de kutulu olarak bizlere ulaştıran firma sayısı da aynı oranda artmaya başlamıştı. Fakat, fiyatlandırma konusu ise tamamen bu sektöre balta vuracak cinsten. Yurtdışı merkezli alım yapılabilecek firmalarla karşılaştırıldığında fiyatlar arasındaki fark bazen dudak uçuklatan cinsten olabiliyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, geçtiğimiz yıl içerisinde satışa sunulan ve her oyun platformunda büyük bir hayran kitlesi olan The Witcher 3: Wild Hunt üreticisi CD Project RED ekibi tarafından Amerika için $60, Avrupa için €60 ve Türkiye için ₺60 olarak belirlenmişti. Bu bilgi insanlara ulaşana kadar Türkiye pazarı içerisinde daha yüksek rakamlardan kullanıcılara sunulmaya çalışıldı. Bir örnekle açıklamaya çalıştığım bu olay maalesef her yıl birçok oyun fiyatlandırmasında gerçekleşiyor.

ww

Rekabet Kurumu tarafından verilen bu ceza diğer içerik sağlayıcı firmaları için de büyük bir önem arz ediyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl içerisinde Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin de dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyatla kullanıcılara sunduğu ve diğer dağıtıcı firmalarla anlaşmalı olarak bir fiyat belirlediği iddiası ile Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş., Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş., Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş., Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. firmaları hakkında soruşturma kararı alındığı açıklanmıştı.

Son olarak, Teknosa’nın bu cezaya karşılıksız kalmayacağını, İdari Mahkeme yolunun açık olduğunu ve tüm yasal haklarını kullanacağını açıkladığı KAP bildirisi ile yazıma son veriyorum.

Teknosa’nın KAP açıklaması:

“13.03.2015 tarihli özel durum açıklamamız ile, Rekabet Kurulu tarafından Şirketimizin de aralarında bulunduğu Bilgisayar ve Konsol Oyunları ile Tüketici Elektroniği Pazarı’nda faaliyet gösteren çeşitli teşebbüsler hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma açıldığı duyurulmuştu. Söz konusu soruşturmaya ilişkin olarak Rekabet Kurulu tarafından Şirketimize, İdare Mahkemeleri yolu açık olmak üzere, toplamda 18.025.556,40 TL tutarında idari para cezası verildiğine ilişkin karar, Rekabet Kurulu tarafından açıklanmıştır. Söz konusu para cezası ile ilgili olarak bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.” 

Kaynak

BloombergHT

DonanımHaber

Leave a Reply