Yapay Zeka, Yazılımcısına Pokerde 290 Bin Dolar Kazandırdı!

Lengpudashi adı verilen bir yapay zeka sistemi, 5 gün süren poker turnuvasında toplamda 290 bin dolar kazandı. Üstelik bu onun için bir ilk değil. Görünen o ki ,son da olmayacak.

Bir süredir üzerinde çalışmaların devam ettirildiği yapay zeka programı gün geçtikçe gelişiyor, geliştikçe de sahibine kazandırıyor. Daha önceki versiyonu, Liberatus ismiyle dünyanın en iyi poker oyuncuları arasında gösterilen 4 kişiye karşı 20 gün süren oyunda galip gelmeyi başarmıştı. Bu sefer aynı başarıyı 6 kişiden oluşan poker takımına karşı yakaladı ve tam tamına 290 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Sistemin yaratıcısı olan Tuomas Sandholm (Carnegie Mellon Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisi Profesörü) ve Noam Brown (Doktora öğrencisi) kazanılan meblağın kurdukları yapay zeka temelli şirket olan Strategic Machine için kullanılacağını açıkladı.

Texas Hold’em poker oyunundaki birçok farklı kombinasyonu hesaplayıp hızlı karar mekanizması sayesinde rakiplerini birer birer eleyen yapay zeka, her bir turda en uygun hamleyi bulup üstün gelmeyi başarıyor.

Bir yıl içerisinde iki farklı turnuvada da galip gelen Lengpudashi, başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. Satranç ya da benzeri masa üzeri, çizgileri belli oyunlar için üretilen yapay zekaların aksine, tamamiyle sınırsız hamle yeteneğiyle bezenmiş ve tahmini zor hamleler üretebilen bu programın ileride geliştirilebilecek olan stratejik karar alma mekanizmasına sahip ve hızlı yanıt verebilen uygulamalar için öncü olabileceği araştırmacılar tarafından belirtiliyor.

Kaynak: BBC

Leave a Reply