Patent Savaşlarında Samsung, Apple’a 548 Milyon Dolar Ödeyecek

Akıllı telefonlar denilince akla gelen iki dev firma olan Apple ve Samsung’ un uzun yıllardır süren patent davaları nihayet sonuçlandı. İlk ayağı 2011 yılında gerçekleşen davanın kaybedeni Samsung oldu. 548 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul eden Güney Koreli şirket, davayı ABD yüce mahkemesine götürmek yerine hali hazırda 5 yılı deviren dava sürecini daha da uzatmamak için uzlaşma yoluna gitti.

  • Dava süreci nasıl başlamıştı?

Global pazarda mobil sektörü elinde tutan bu iki firma ilk olarak 2011 yılında Apple tarafından patent ihlali sebebiyle başlatılan süreçte, mahkemelerde karşı karşıya geldiğinde Amerikalı devin talep ettiği miktar 1 milyar dolardı. İki firmanın da orta yolu bulabilmek için uzun bir süre pazarlık ilişkileri içerisinde olduğu biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bu sıkı pazarlık süreci Samsung’ un Apple’ a 548.176.477 dolar ödemesi şartıyla sonuçlandı. Samsung’ un ekstra bir para cezasına maruz kalmaması için bu miktarın tamamını en geç 2 Kasım 2016 tarihine kadar Apple’ a ödemiş olmasını gerektiğini de hatırlatalım.

samsung-apple-a-548-milyon-dolari-oduyor-baki-7939995_x_o

Bu süreçten sonra ne olacağı ise merak ediliyor. Bilindiği üzere Apple akıllı telefonlarındaki bazı bileşenleri Samsung’ tan ithal ediyor ve bu şekilde pazardaki üretim hacmini daha hızlı gerçekleştiriyor. Davanın bu şekilde sonuçlanması Samsung tarafında Apple’ a karşı yeni bir tutum alıp almayacağı konusunda mobil pazardaki herkesi düşündürmüş durumda. Her ne kadar dava sonuçlanmış olup, Apple kasasına bu miktarı koyacak olsa da Samsung’un parça teminini kabul etmemesi gibi bir tutum içinde olması Apple için aldığı miktardan daha fazlası bir kayıp olarak sonuçlanabileceğini de hatırlatmakta fayda var.

 

Kaynak:

  • www.gsmarena.com
  • www.donanimhaber.com

Leave a Reply