League of Legends’tan Türkiye’ye Dev Yatırım!

Dünyanın en çok oynanan online oyunlarının zirvesinde olan ve en oyuncu odaklı şirket olmayı kendisine ilke edinen Riot Games,  yaklaşık 10 milyon TL’lik yatırım ile League of Legends’in yerel kullanıcılarını ilgilendiren sunucularını  Türkiye’ye taşıdı. Bu sayede artık Türkiye’deki milyonlarca oyuncu sahip oldukları mevcut bağlantı hızlarına göre değişkenlik gösteren gecikme süresi(ping) değerini minimuma indirgeyerek daha kaliteli hizmet ve daha akıcı bir oyun deneyimi sahip olacak.

Ülkemizde son dönemlerde adından sıkça söz ettiren ve artık elektronik spor olarak literatüre geçen League of Legends, 2012 yılından itibaren Türkiye’ye özel bir sunucu sunmaktaydı. Fakat bu sunucu Avrupa tabanlı bir altyapıya sahip olduğundan oyun içerisinde yaşanan gecikmeler kaçınılmaz ve oyun deneyimini olumsuz etkilemekteydi. Bu konuyu uzun araştırmalarla ele alan Riot Games, somut adımı 2017 yılı içerisinde atarak ciddi bir yatırımla Türkiye’de bir ilki de başarıp sunucularını ülkemize taşıdı. İstanbul merkezli bir sağlayıcı ile bu süreci yöneten League of Legends ekibi, oyunculardan aldığı geri bildirimlerde ne kadar da doğru bir hamle yaptığını görmüş oldu. Gecikme sürelerinde neredeyse yarı yarıya azalma yaşayan oyuncular, artan oyun kalitesi ile Riot Games’e övgüler yağdırıyor.

Günümüzde artık Fenerbahçe, Beşiktaş gibi büyük spor kulüplerinin de yatırım yaptığı League of Legends, e-spor arenasında kendinden sıkça bahsettiriyor ve yapılan bu yatırımlar Türkiye’ye dünya çapında başarılar getiriyor. Alınan bu başarılar ışığında da Riot Games, sunucuların taşınmasının sadece Türkiye’deki yatırımları için bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen günlerde daha da aktif bir şekilde gelişme göstereceklerini söylüyor.

Leave a Reply