Facebook Kullanmaya Başladığı Yapay Zeka İle İntihara Meyilli Kişileri Algılıyor!

ss

Sosyal medya denilince akla gelen ilk isim olan Facebook, ürettiği içeriklerle kişinin intihara olan meyilini tahmin edebilen bir algoritma kullanmaya başladığını bildirdi.

Başarılı sosyal ağ şirketinin geliştirdiği algoritmayı kullanan yapay zeka, kullanıcıların oluşturduğu anlık durum güncellemelerini kontrol edip içeriğe göre kişinin psikolojik eğilimlerini tespit ediyor. Sistem herhangi bir kötü durum farkettiğinde kişinin arkadaşları tarafından yapılan yorumları inceleyip durumun ciddiyetini tartıyor.

Tüm bunların sonucunda yapay zekanın verdiği karar eğer “intihara meyilli” ise, sistem bu durumu Facebook İnsan Gözlem Ekibi’ne iletiyor (Human Review Team). İçerikler ekip tarafından tekrar kontrol ediliyor. Son karara göre kendisine zarar verebilecek kişilerle iletişime geçilip yardım önerileri yapılıyor. Ekip içerisinde İntihar Yardım Hattı şefi “burada yaptığımız iş sadece yardım değil aynı zamanda da kritik” diyor. Bir insanın hayatı söz konusu olunca kendisine hak veriyoruz.

Algoritma şuan sadece Amerika’daki kullanıcılar için test aşamasında deneniyor. Ayrıca bu girişim Facebook için büyük bir öneme sahip. Durum güncellemeleri ve yazılan mesajlardan içerik araştırması yapımında kullanılan ilk yapay zeka girişimi olma özelliğine sahip sistem Facebook’un gelecekte kullanacağı sistemler için de bir ön ayak niteliğinde.

Kurucu Zuckerberg’de geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu tür algoritmaların geliştirilerek teroristlerin tespit edilmesinde de kullanılmasını ümit ettiğini söyleyelim.

aasd

İntihar olaylarına kesin çözüm bulmak isteyen Facebook ekibi, ayrıca oluşturduğu yardım hattıyla Facebook Messenger üzerinden, anlaştığı sağlık kuruluşlarını kullanıcılarına zihinsel destek sağlaması için bir araya getiriyor. (Sistem şuan için sadece Amerika’da aktif.)

Kaynak: BCC

Leave a Reply