Elektrikli Otomobil Devi Tesla Artık Türkiye’de

tesla-elon-musk-1940x1091

Otomobil dünyasına elektrikli motorlarıyla farklı bir soluk ve yeni bir heyecan katan Tesla Motors, sektörde yaptığı her yeni işle gündemde ses getiriyor. Şirketin yeni haberi ise bizleri yakından etkileyecek derecede.

Hali hazırda ülkemizde bazı otomobil galerileri tarafından satışa sunulan Tesla model arabalar resmi bir aracı olmadığından dolayı gerçekçi olmak gerekirse fiyatlandırma konusunda oldukça acımasız durumda. Buna ek olarak ülkemiz sınırları içerisindeki şarj istasyonu sayısı da yetersiz. Bu faktörleri göz önüne aldığımızda şu anki şartlar altında Tesla veya başka bir elektrikli otomobil markasının satışının Türkiye’deki yüzdesi hakkında konuşmamız zor. Gelişen otomobil sektöründe söz sahibi Tesla Motors Türkiye’deki potansiyeli görmüş olacak ki “Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi” adı altında resmen ülkemizde faaliyetlerine başlamış durumda. Ana üs olarak düşünülen şehir ise ilk etapta İstanbul olarak belirlenmiş. Bu oluşum süresince şirketin en önemli hedefi ise Tesla arabalarına sahip olan insanların araçlarını ücretsiz ve hızlı bir şekilde şarj etmelerini sağlayacak olan Tesla Supercharger istasyonlarını şehrin uygun konumlarına yerleştirip çoğaltmak.

Tesla_SuperchargingStation

Tesla Supercharger’ı açıklamak gerekirse; yolculuk esnasında vereceğiniz 5-10 dk lık bir dinlenme sürecinde bataryanızı size saatlerce yetebilecek kadar şarj etmenize olanak sağlıyor. Şarj süresince oluşabilecek zaman kaybını minimuma indirgeyen bu teknoloji sayesinde normal bir otomobil sahibiymiş gibi batarya kaynaklı ekstra bir mola verme ihtiyacı duymuyorsunuz. Şu anda dünya genelinde 552 noktada 3141 Tesla Supercharger şarj istasyonu bulunmakta fakat bu noktaların çoğunlunu Amerika ve Avrupa ülkeleri oluşturmakta. Bu şarj istasyonlarının bulunduğu noktalara dikkat eden Tesla yetkilileri, araç kullanıcılarının şarj süresi boyunca sürücü ve yolcuların rahat zaman geçirebilmeleri için restoran, kafe ve alışveriş merkezleri gibi yerleri tercih ediyor.

Şirketin Türkiye oluşumunda ilk sıraya koyduğu şarj istasyonları için şu anda bu sürecin yasal alt yapısı ve personel ihtiyacını karşılamak için çalıştığı gelen bilgiler arasında. Tesla araç satışını ise diğer ülkelerde olduğu gibi yine internet üzerinden gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Tesla_Motors_Model_S_Autobahn_4

İnternetten Tesla nasıl sipariş verilir?

Tamamen kişisel tercihlerinize göre aracın batarya hacmini, iki çeker veya dört çeker oluşunu, daha uzun mesafeler almanızı sağlayacak ekstra pil entegre olup olamayacağını, otomatik pilot seçeneğini ve akıllı havalı süspansiyonları dahil birçok seçenek size bırakılmış durumda. Üstelik bunlara ek olarak istediğiniz modeli Tesla’da kiralamanız da mümkün!

tesla3

Peki problemler?

Elektrikli araç denilince akla gelen en büyük problem batarya desek yanlış olmaz herhalde. Aracı kullanma sürenize bağlı olarak yıpranmadan dolayı batarya ömrü azalmış veya bitmiş olabiliyor. Tesla bu noktada kullanıcılarına bir defaya mahsus $12.000 karşılığında aracın pillerini değiştirmeye olanak sağlıyor. Eğer alternatif bir yöntem ararsanız bu işlem size + $30.000 a mal olabiliyor.

Fiyatlandırma

Gelelim fiyatlandırmaya. Elektrikli otomobili teşvik için 121 kW ve üzeri motorlu araçlarda %15 sabit ÖTV imkanı sağlanması ve fosil yakıt ücretlerinin günbegün artması insanlara elektrikli otomobil fikrini cazip hale getiriyor. Hali hazırda üretimde ve yollarda olan Tesla S modeli için ülkemiz fiyatlandırması yaklaşık olarak €100.000 olarak öngörülüyor. Tesla S ile aynı sınıfta yer alan BMW 535D, Mercede E350 CDI modellerinin  €130.000 olduğunu düşünürsek ve şuan ki galeri fiyatı ₺ 400.000-500.000 olan Tesla S’in Türkiye’de büyük işlere imza atması muhtemel.

Son olarak geçtiğimiz günlerde popüler olan İstanbul içi oto-pilot opsiyonu denenen Tesla S modeli videosuyla sizleri baş başa bırakıyorum.

 

Kaynak:

www.donanimhaber.com

http://www.hurriyet.com.tr/tesla-motors-turkiyeye-geliyor-28667728

 

Leave a Reply