Araçlardaki Otomatik Pilot Güvenli Mi? İlk Ölüm Haberi Tesla’dan

Elektrikli otomobilleriyle son yıllara damga vuran Tesla Motors, bugünlerde araçlarında hali hazırda mevcut olan otomatik pilot moduyla ilgili sorunlar yaşamakta. Amerika’da gerçekleşen ölümcül bir trafik kazasında oto-pilot kontrolünde olan Tesla Model S sürücüsü hayatını kaybetti. Tesla’nın resmi sitesinde de yer bulan olayın detayları haberimizde.

Tesla-Model-S

7 Mayıs 2016 tarihinde Amerika’nın Florida eyaletinde gerçekleşen kazada sürücünün aracı otomatik pilotta kullandığı ve bu sırada sistemde gerçekleşen yanlış bir algılama sonucu kazaya neden olduğu söyleniyor. Ulusal Otoyol Güvenlik İdaresi tarafından da resmiyet kazanan olayda bölünmüş bir yolda hareket halinde olan Tesla Model S otomatik pilot modundaydı. Bu sırada önünde bulunan dorseli bir tır sola dönmek için manevra hazırlığındayken dorse üzerindeki reflektör kaplı yapı aşırı parlak olarak gözüktüğü için oto-pilot tarafından bu kısım parlak bir gökyüzü tarafından algılandı. Hal böyle olunca araç önünde başka araç yokmuş gibi davranıp yola devam edince tırın dorsesine çarptı. Cam hizasından tırın altına giren Model S’in sürücüsü orada hayatını kaybetti.

tesla-model-s-crash-rollover-2       

-Resmi olarak kayıtlara geçen ilk ölümlü kaza

Haberle ilgili duyum aldıktan sonra üzüntüsünü dile getiren Tesla Motors sahibi Elon Musk, oto-pilot hakkında da bilgiler verdi. Verilere göre; Tesla sürücülerinin bugüne kadar oto-pilot moduyla 200 milyon kilometreden fazla yol aldığı ve bu olayın ilk ölümlü trafik kazası olduğu bilgisi paylaşıldı.

-Otomatik Pilot İçin Yeni Özellikler Yolda

Oto-pilot özelliğini aktif olarak kullanan otomobil şirketleri tarafından sürekli söylenen ve herkesin hemfikir olduğu bir fikir var ki o da bu mod açıkken aracın kontrolünü tamamen oto-pilota bırakmamak. Fakat bir çok kullanıcı bu gerçeği görmezden gelince kazalar kaçınılmaz oluyor. Bu kullanıcı hatasını önlemek için sürücü davranışlarını takip eden ve uyaran bir sistem için beta sürecinde bir yazılım geliştirdiklerini söyleyen Elon Musk, yakın sürede araçlara gelecek güncellemeyle bu sorunu çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

 

Kaynakhttps://www.teslamotors.com/blog/tragic-loss

http://www.donanimhaber.com/

 

Leave a Reply