Apple Şimdi de Enerji Satmaya Başlıyor!

Kurulduğu günden bu yana temiz ve yeşil enerjiyle üretim yapma hedefinde olan teknoloji devi Apple, bugünlerde bu konuda biraz problem yaşıyor fakat garip bir problem; güneş enerjisi fazlalığı. Detaylar haberimizde.

AppleSolarPV

Global seviyede geniş üretim bandına sahip olmak beraberinde bu tür firmalara aşırı fazla enerji tüketimi olarak geri dönüyor. Bu problemi yıllar önceden sezen Apple, Kaliforniya ve Nevada arazileri üzerinde oldukça büyük güneş enerjisi çiftliklerine sahip. Bu kaynaklardan sağlanan enerjiyle dünya üzerindeki tüm Apple mağazalarının, veri merkezlerinin ve çalışma ofislerinin elektrik ihtiyacının karşılandığını söylesek, büyüklüğünün anlaşılabileceğini umuyoruz. Bu da yetmezmiş gibi yine de üretilen enerji oldukça fazla ve kullanılamıyor. Bu nedenle Apple geçtiğimiz günlerde Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na (FERC) elindeki enerjiyi hali hazırda var olan Amerika pazarına sürebilmek için ruhsat başvurusunda bulundu. Başvuru sırasında şirket, Apple’ın satacağı elektriğin piyasa da rekabet yaratmayacağını, uygun bir fiyatlandırma ile yer alacağı not düşülmüş.

Ruhsat talebi ile birlikte Apple enerji hedefini daha da üst noktalara çıkartmayı planlıyor. Şirketin gelecek hedefi 512 MW güneş enerjisi üretebilmek. Bu nedenle hedeflenen rakamlara ulaşmak ve artan enerji üretim maliyetini karşılamak için elinde fazlaca bulunan enerjiyi çıkartarak, Apple Energy LLC adı altında şirketin maliyetleri karşılamak istemesi oldukça doğal.

Akıllara gelen soru ise; tüm olayların nedeninin elektrikli otomobil yatırımı olup olmadığı. Bilindiği üzere Apple bir süredir elektrikli araçlar üzerinde oldukça fazla mesai yapıyor. Neredeyse tüm bu pazara sahip olan TESLA karşısına emin adımlarla çıkmak isteyen Apple’ın araçlar için yaratılacak olan şarj istasyonlarına odaklandığı söyleniyor. Elektrikli araçları uzun mesafelerde kullanılabilir yapan şey şarj istasyonları. Bu konuda SuperCharger teknolojisiyle yeri sağlam olan TESLA’dan pay alabilecek mi? Bu sorunun cevabını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Kaynak: www.cleantechnica.com

www.engadget.com

Leave a Reply