Android Dünyasında Kurallar Baştan Yazılıyor: Nexus 6P

 

nexus-6p-4

Akıllı telefon denilince aklımıza ilk olarak telefon modelleri, markaları gelir. Fakat arkaplanda, markadan daha önemlisi, telefonu telefon yapan bir şey var ki o da işletim sistemidir. Günümüzde, global akıllı telefon pazarında hatırı sayılır derecede büyük bir paya sahip olan Google, kendi ürettiği işletim sistemini pazardaki diğer markalarla paylaşmakla kalmayıp kendi telefonunu da üretip Apple mantığıyla “donanımı yazılımına, yazılımı donanımına uygun” ilk cihazını Nexus ismiyle kullanıcılarla 2010 yılında buluşturmuştu. Her yıl üzerine yenilikler katıp geliştirdiği Nexus serisinin son modeli olan Nexus 6P tanıtıldı. Saf android sloganıyla yoluna devam eden Google, bu yıl Nexus görevini dünyanın önde gelen telefon üreticilerinden biri olan Huawei a emanet etti.

 

Diğer Android telefonlarla kıyaslandığında kullandığı işletim sistemine hiçbir eklenti yapmadığı için daha akıcı ve daha seri bir kullanım vadeden Nexus 6P gücünü Snapdragon 810 v2.1 işlemcisinden alıyor. 3 GB RAM ile birlikte gelen cihaz cihazın arka kısmına yerleştirilmiş “Nexus Imprint” isimli parmak okuyucu sensörle birlikte geliyor. Ekran kısmında ise 5.7 inçlik 1440×2560 piksel çözünürlüğe sahip Amoled ekrana yer verilen cihazda ekran boyut olarak büyürken kasa işçiliği bakımından güzel bir ölçeklendirme sayesinde 5.5 inç ekrana sahip iPhone 6S Plus ile neredeyse aynı boyutta kalmayı başarmış. Önceki modellere göre daha boyut olarak daha büyük olan Nexus 6P batarya kısmında ise 3450 mAh ile tahmini olarak normal kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarabileceğini söyleyebiliriz. Kamera tarafında günümüz standartları olan 12MP uygun görülmüş ve lazer tabanlı otomatik odaklama ile donatılmış olan telefonda saniyede 30 kare fotoğraf çekebilme ve 240p ağır çekim, 4K video gibi yetenekler dikkat çekiyor. Selfie çılgınlığından da nasibini alan Google, ön kamerada ise 8MP tercihiyle bizlere daha net fotoğraflar sunmayı amaçlıyor.

nexus-6p-6

Google Android’ in son sürümlerini ilk alacak telefon olan Nexus 6P;

  •  32GB  – 499$, 64GB   – 549$ ve 128GB – 649$ fiyat etiketiyle,
  • Aliminyum, Grafit, Beyaz ve Gold renk seçenekleriyle,
  • Android 6.0 Marsmallow işletim sistemi

ile Amerika, Birleşik Krallık, Kanada ve Japonya da ön siparişe açılmış durumda. Türkiye için ise belirtilmiş bir satış tarihi veya fiyatlandırma henüz açıklanmış değil. Merakla bekliyoruz.

Kaynak:

  • http://consumer.huawei.com/minisite/worldwide/nexus6p/
  • http://gadgets.ndtv.com/mobiles/features/nexus-5x-and-nexus-6p-first-look-752195

Leave a Reply