Yeni Çılgınlık: Pokemon Go!

Çıktığı günden beri ortalığı kasıp kavuran, sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline gelen bir oyun Pokemon Go. Oyun, tıpkı çizgi filminde olduğu gibi Pokemon yakalama ve diğer oyuncularla Pokemonlarla savaşmak üzerine. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlarınız ile gerçek hayatta pokemon yakalamanızı sağlıyor. Android ve iOS platformlarının kullanımına sunulan, Pokemon Go konum servislerinden ve arttırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanıyor.

Pokemon Go, o kadar hızlı popülerleşti ki günlük kullanıcı sayısı Twitter’a yaklaşmış durumda. Elde edilen verilere göre ABD’de Twitter’ın günlük kullanımı %3.5 iken, Pokemon Go’nun günlük kullanımı %3’ü bulmuş durumda. Pokemon Go, aynı zamanda en çok tercih edilen Android uygulaması unvanına sahip Clash Royale’in unvanına el koydu. Henüz çoğu ülkede yayınlanmamış olmamasına rağmen milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Tabi ki bu durum en çok oyunun geliştirici firmasına yaradı. Oyun, Nintendo’nun hisse senetlerini %25 oranında artırarak, iki gün içinde 7.5 Milyar servet kazandırdı.  Oyun tüm dünyaya açıldığında Nintendo’nun kazancının daha da artacağı öngörülmekte. Pokemon Go, Nintendo’nun Wii’den sonraki en büyük başarısı olacak gibi görülüyor.

Picture1

Pokemon Go, ne yazık ki daha ülkemizde yayına çıkmış durumda değil. Bu durum ülkemizdeki oyunseverlerin oyuna sahip olmalarına engel olmadı tabiki. Şu an geniş bir  kitle oyunu indirmiş, neredeyse oyunun bağımlısı olmuş  durumda. Sokaklarda, parklarda, kültür-sanat binalarının bahçelerinde pokemon avına çıkan gençler görmek mümkün. Oyunun milyonları etkilediği yadsınamaz bir gerçek ama oyunu oynayacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir konu var.  Konumuz Pokemon Go’nun güvenlik problemiyle ilgili. Çoğumuzun bildiği gibi oyunu oynayabilmek için Google hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Google hesabınıza Pokemon Go için tam erişim izni vermek zorundasınız. Bu da ciddi bir güvenlik problemi ihtimali anlamına geliyor. Çünkü bu izinle, oyun tüm kişisel bilgilerinize ulaşabiliyor. Yani kişisel maillerinize, bilgilerinize erişme hakkını oyuna vermiş oluyorsunuz. Oyunla ilgili güvenlik problemi sadece bu değil maalesef. Ülkemizde yayına sunulmamış olduğu için internetten indirilen oyun -güvenilir bir kaynak değilse- bilgilerinizi ele geçirebiliyor. Üstelik bu durumu ruhunuz bile duymayabilir. Eğlenmek isterken başınıza dert açılmasın istiyorsanız dikkatli olmalısınız.

3095123-go5

Credit: www.gamespot.com

Pokemon Go hayatımıza girdiğinden beri bazı garip olaylar da meydana geldi. ABD’de bir genç pokemon aramaya çıktığında bir cesetle karşılaşmış. Aynı zamanda gaspçıların da yeni gözdesi haline geldiği söyleniyor. Yine ABD’de polisler bu oyunun silahlı gaspçılar tarafından kullanıldığına dair uyarıda bulundu. Oyunu oynarken kendimizi tehlikeye atmamak gerek. Bakalım Pokemon Go’nun etkileri  daha ne kadar sürecek? Herkese şimdiden iyi oyunlar!


Kaynakça:  www.similarweb.comwww.technewsworld.com, www.bloomberg.com

Leave a Reply