‘Spoiler’ Olmasın! 5. Sezon Sızdı

HBO, yeni sezonu büyük bir yenilikle birlikte açmayı planlıyordu. Game of Thrones’un 5. sezonunu 170’den fazla bölgede aynı anda yayınlamaya (simulcast) hazırlanan HBO, yayına saatler kala sızıntıya uğradı. Sabaha doğru 5. sezonun ilk dört bölümü torrent sitelerine sızdı ve galaya saatler kala bir milyondan fazla kez indirildi.

Korsan indirmelerde sürekli rekor kıran Game of Thrones, HBO için neredeyse bir gurur kaynağı. Geçen sene korsan indirmede dünya rekoru kırdığı açıklandığında Time Warner CEO’su Jeff Bawkes şu sözleri söylemişti:

Korsan indirmeler izleyici kitlemizi artırıyor, reklam vermemize de gerek kalmıyor… Evet, Game of Thrones hakikaten en çok korsanı olan dizi. Aslına bakılırsa da bu güzel bir şey, hatta bir Emmy ödülünden bile daha güzel.

Korsana karşı farklı bir yorum olsa da, şu anki durum çok daha farklı. Bir ay sonra yayınlanacak bölümlerin peşinen ulaşılabilir olması şirket için pek de hoş bir durum değil bence. Bölümlerin nasıl sızdığı ise meçhul ve resmi bir açıklama da yapılmış değil. Ayrıca hatırlarsak, yaklaşık dört ay önce yine 5. sezonun tanıtım fragmanları sızdırılmıştı.

Sonuç olarak, bu sızıntının Game of Thrones’un izleyici kitlesine çok büyük bir etkisi olacağını zannetmiyorum, ve bugün galada da -ABD saatiyle 21.00’da- HBO’nun beklentilerine ulaşacağını düşünüyorum.

Hem kim dört bölüm birden izleyip bir ay beklemek ister? Belki bütün sezon sızmış olsaydı durum farklı olurdu.

Biz biz olalım, korsana uymayalım. Yasal olan tanıtım fragmanlarını izleyelim, şimdilik.

Leave a Reply