Bu ayın başında çıkan iTunes’un yeni sürümü dikkatli bakanlar için küçük bir sürpriz barındırıyor. iTunes’unuzun versiyonunu 12.2’ye yükseltip bir iPod bağladığınızda karşınıza çıkan bağlantıyı onaylayan ekranda bugüne kadar görmediğimiz birkaç iPod’la karşılaşıyorsunuz.ipodtouch_itunes_122

Görüntüde de görüldüğü gibi şu an piyasada olan üç iPod modeli bulunuyor, iPod Touch, iPod Nano ve iPod Shuffle. Fakat garip olan kısım ise cihazların renklerinin -sırasıyla koyu mavi, altın ve pembe- iPod dünyasında bulunmamaları. iPod dünyası zannedildiği gibi tamamen yok olmuyor olabilir.

Yıl geçtikçe Apple’ın değersizleştirdiği ve bizlerin de unuttuğu iPod’lara en büyük darbe WWDC 2015 etkinliğinde Apple Music’ın tanıtılmasıyla vuruldu: Apple’ın web sitesinde ana navigasyon çubuklarından biri olan iPod ismi yerine Music ismi geldi. Bu tabiki iPod sayfaları kaldırdı anlamına gelmiyor, Apple Music sayfasının en altına inerek bu sayfalara erişebiliyorsunuz.Untitled111

Var olan renklere yenilerini katmak küçük de olsa satışlarda bir artış sağlar fakat iPod dünyasına etkili bir ses getirmez. Eğer Apple, iPod Touch serisini devam ettirmeyi düşünseydi TouchID’yi de cihazlara eklerdi. Görüntülerden de görüldüğü gibi şu an için öyle bir şey söz konusu değil.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın tanıtımıyla iPod Touch’a hiçbir yenilik yapılmaması aslında iPod’ların muallak durumunun habercisiydi. Halen iPod’lara talep olmasına karşın cihazlara ciddi bir yenilik getirilecek gibi durmuyor.

Apple teknolojide ilerledikçe iPod arka plana atılıyor. Kimse zamanında devrim yaratan bu cihazlar hakkında konuşmuyor, yorum yapmıyor ama aynı zamanda kimse de ‘artık iPod gereksiz’ demiyor.

 

Leave a Reply