Google’dan Mültecilere Destek

Son zamanlarda Avrupa gündeminin merkezinde yer alan mülteciler, birçok yerden yardım ve destek alıyorlar. Google, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği dünya çapındaki bağış desteği projesi ile 48 saat gibi kısa bir sürede 5 milyon euro toplayıp, bağışları Uluslarası Kurtarma Komisyonu, Sınır Tanımayan Doktorlar, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Çocukları Kurtarın gibi göçmen ve mültecilere yardımda bulunan kurumlara vermişti.

Bu yardımla yetinmeyen Google, mültecilere yolculukları sırasında önemli bilgilere ulaşmalarında kolaylık sağlamak için “Crisis Info Hub” (Mülteci Kriz Bilgi Sistemi) adında bir site kurdu. Mülteciler akıllı telefonlarından konaklama yeri, ulaşım, sağlık tesisleri gibi önemli insani ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan tüm bilgilere bu site yardımıyla hızlıca ulaşabilecek.

Telefon, mültecilerin yanlarında mutlaka bulundurdukları eşyalardan [Georgi Licovski/EPA]

Şimdilik sadece Yunanistan’ın Midilli Adası (Lesvos) için gerekli bilgileri barındıran siteye birçok yerin ekleneceği belirtiliyor. Bu süreçte Google, kendisine çeviri konusunda yardımcı olacak gönüllüler arıyor. Siz de bu gönüllülerden biri olup, mültecilere yardımcı olmak isterseniz Google Çeviri Topluluğu’na buradan başvuru yapabilirsiniz.

Mobil sitenin Arapçası. Basit ve sade

Google Official Blog’da bu konu hakkındaki yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

İncelemek isteyenler siteye buradan ulaşabilir.

 

Leave a Reply