FBI, Farklı Yollar Arıyor

Apple’dan destek alamayan FBI, geçtiğimiz cuma günü San Bernardino Vilayet’i yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre Syed Faruk’un Apple hesabı (iCloud) ile telefonu açmaya çalışacak. Olayı özetlemek gerekirse:

Aralık ayında IŞİD mensubu bir çift, 14 kişiyi vurmuştu ve sonrasında yetkililer olay yerinde kilitli bir iPhone 5C bulmuştu. Telefonun daha fazla bilgiye kapı açacağını düşünen FBI ise telefonun 4 haneli şifresini kıramamış ve geçtiğimiz haftalarda Apple’dan ‘kırılmaya uygun’ yeni bir işletim sistemi yapmasını mahkeme aracılığıyla talep etmişti.

IŞİD mensubu çiftin fotoğrafları

IŞİD mensubu çiftin fotoğrafları (photo credit)

Apple CEO’su Tim Cook ise bunu kesin bir dille reddetmiş, aynı zamanda bir mektupla bu durumu eleştirmiş, şirketin itibarının zedeleneceğini belirtmişti (buradan ”müşterilere mektup”u okuyabilirsiniz).

Apple, telefonu açamayacığını belirtse de FBI’a Faruk’un iCloud hesabındaki geçmiş bilgileri dolaylı yollar ile vermiş bulunmakta. iCloud hesabında telefonun yedeklemesi bulunmasına rağmen yedekleme olaydan altı hafta önce olduğu için işe yaramıyor. Güncel bilgiler için şifreye olan ihtiyaç, FBI’ı yine çıkmaz sokağa sokuyor. FBI, Apple ile mahkemede uğraşmadan iCloud ile istediğine ulaşmak istiyor.

Apple’ın sert duruşu teknoloji dünyasına güvenlik konusunda sağlam bir örnek teşkil edecektir. Gelecekte de benzeri durumlarda teknoloji şirketlerinin Apple’ı örnek alacağını umuyoruz.

Leave a Reply