Son zamanlarda yeni pazarlarda aktif olmaya başlayan Yandex televizyon reklamlarıyla dikkatimizi çekiyor. İnternette aktivite gösteren şirketlerin TV reklamı vermesi çok da alışıldık bir durum değildi Türkiye için. Fakat Yandex adından söz ettirmek için bu yöntemi kullandı ve bugün marka bilinirliği açısından takdir edilir bir konuma geldi. Peki Yandex sadece bir arama motoru mu ?

Google’ın Android’ler için uygulama marketi Play Store’da ‘Kişiselleştirme’ kategorisinde en çok hasılat yapan uygulama olan SPD Shell 3D 15 Dolarlık fiyat etiketi ile Play Store’un en beğenilen uygulamaları arasında. Bu yazılım Android’in kullanıcı arayüzünü 3 boyutlu ve gelişmiş görsel efektlerle dolu bir hale sokuyor. Ama bu başarılı yazılımın Yandex ile ne alakası var ? Daha fazla kullanıcı kazanmak isteyen Yandex Kasım 2011’de önemli bir satın alma gerçekleştirdi. SPD Shell  3D olmak üzere pek çok başarılı uygulamanın yaratıcısı olan SPD Software’i bünyesine katan Yandex’in bu satın almayı niçin yaptığı merak ediliyordu. Bu sorunun cevabı çok geçmeden geldi.

“Yandex.Shell” adındaki bir uygulama Play Store’a ücretsiz olarak sunuldu. Kısa zamanda 100.000 indirme sayısına ulaşan “Yandex.Shell” “SPD Shell 3D”’nin hemen hemen tüm özelliklerini barındırıyor. Yandex bu hamlesiyle ismini bir kere daha büyük kitlelere duyurmuş oldu. Peki bu uygulama Yandex’in başka ne işine yaradı? Yandex.Shell yazılımıyla beraber kullanıcılara varsayılan olarak Yandex.Search widget’ı geliyor. Yani kullanıcı hızlı bir şekilde internet taraması yapmak istediğinde bunu Yandex’i kullanarak yapmış oluyor. Bu durum tabi ki ana ekrandaki varsayılan uygulamaları yeniden belirleyerek değiştirilebilir ama Yandex, arama servisini binlerce insana ücretsiz olarak tanıtmış oluyor bu sayede. Aynı zamanda bu uygulama, kullanıcıları şirketin diğer Android uygulamaları olan Yandex.Maps ve Yandex.Mail gibi uygulamalarını da edinmesi için, içerisinde bu uygulamaların Play Store’daki indirme bağlantılarına yönlendiren widget’ları barındırıyor.

Yandex bu sayede en büyük rakibi Google’ın yazılımı olan Android sisteminin kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde ulaşıyor. Yandex uygulamalarını edinen kullanıcıların yorumlarına genel olarak baktığımızda ise Yandex’i takdir ettikleri gözümüze çarpıyor. Ayrıca sık karşılaştığımız bir yorum ise Yandex’in Google’a iyi bir rakip olma yolunda ilerlediği. Bu durumdan Google’ın da karlı çıktığını söylemek yanlış olmaz zira Yandex’in uygulamaları telefon almayı düşünen insanların Android’i tercih etmesi için bir neden oluşturabilir. Diğer taraftan Yandex’in bu atılımı Google Play Store’un kendi tanıtımını yapmak isteyen şirketler için ne kadar etkili bir araç olabileceğini de ortaya koymuş oldu.

Leave a Reply