Türkiye’de internetin nasıl kullanıldığının incelenmesinde en çok göz önüne alınması gereken noktalardan birisi de en çok ziyaret edilmiş sitelerdir. Bu sıralamayı inceleyerek Türkiye’de internetin genel manada nasıl kullanıldığına ve en çok hangi sitelere “güvenildiğine” dair bilgiler edinmek mümkün.

İşte bu noktada Google’ın ve Alexa’nın istatistikleri bize oldukça yardımcı oluyor. Google, Ekim ayında yapmış olduğu “En Çok Ziyaret Edilen 100 Site” sıralamasında, Türkiye’de en çok ziyaret edilen 10 siteyi şöyle sıralıyor:

 

 1. Facebook
 2. Live.com
 3. Msn.com
 4. Mynet
 5. İzlesene.com
 6. Blogcu
 7. Dailymotion
 8. Hürriyet
 9. Microsoft
 10. Wikipedia.org

Alexa’nın ise yapmış olduğu sıralama şu şekilde:

 1. Facebook
 2. Google Türkiye
 3. Youtube
 4. Google.com
 5. Live.com
 6. Mynet
 7. Milliyet İnternet
 8. Hürriyet
 9. Sahibinden.com
 10. Twitter.com

Veriler incelendiğinde rahatlıkla görülmektedir ki, Türkiye’de internet daha çok medyanın takip edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Youtube, Facebook ve Twitter gibi siteler sosyal medyanın nabzının tutulduğu yerler iken, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin internet siteleri basılı medyanın takip edilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanında, kullanıcı portallarının da Türkiye’de ilgi gördüğünü gözlemlemek mümkün. Live, MSN ve Mynet gibi siteler, daha çok bu durumu yansıtmakta. Lakin, bu noktada en çok ilgi çeken ise, bu sitelerden sadece bir tanesinin (Mynet) Türkiye merkezli olması, zira MSN ve Live yabancı merkezli siteler. E-Kolay gibi  bir kullanıcı portalının bu sıralamada MSN, Live ve Mynet’e ortak olmaması oldukça şaşırtıcı denilebilir.

Sıralamalarda ilgi çeken detaylardan biri de, Google sıralamasında Wikipedia’nın elde ettiği başarı oluyor. Çok sayıda bilimsel terimin veya biyografinin internette aratılması sonucunda üst sıralarda hemen yerini alan bu sitenin herhangi bir reklam kullanmayarak bu sıralamaya yerleşmesi, oldukça üstün bir başarı olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada özellikle kullanıcıların sık sık internet üzerinde arattığı bilgileri akademik bir biçimde istiflemeyi herhangi bir çıkar gözetmeksizin yapan bütün Wikipedia gönüllülerini canı gönülden kutlamak gerek. Fakat sadece Wikipedia’nın top 10’da yer alması, Türkiye’de akademik bilgi sitelerine medya ve portal siteleri kadar rağbet edilmediğini göstermektedir.

Kısacası, elde edilen istatistiklere bakıldığında, Türkiye’de internetin fatihleri, medya siteleri ve kullanıcı portalları oluyor. Bu verilere bakarak söylenebilecek en net biçimde söylemek gerekirse, Türkiye’de ortalama bir kullanıcının internetten beklentisi genel olarak gündemi takip edebilmek ve gerekli eğlence ortamının (oyun, kullanıcı forumları vs.) sağlanması olmaktadır.

Kaynaklar:

http://www.donanimhaber.com/web-siteleri/galerileri/turkiyenin-en-cok-ziyaret-edilen-100-internet-sitesi_5.htm#divBuyukResim

http://www.mustafacagri.com/turkiyenin-en-cok-ziyaret-edilen-siteleri

Leave a Reply