Dış dünyanın sanal yansıması olarak tabir edebileceğimiz internet ağı, bazı gerekliliklere uygun bir biçimde kullanılmadığında bilgisayar güvenliği açısından sorun çıkarabiliyor. Yani eğer ki girdiğimiz sitelerin güvenlik özelliklerine ve sunduğu içeriğin güvenilirliğine dikkat etmediğimiz takdirde, bilgisayarımızı güvenlik açısından oldukça büyük bir risk alanı altına sokmuş oluyoruz. Bu konuda bilişim güvenliği konusunda programlar sunan şirketler elde ettikleri istatistikler yoluyla biz kullanıcıları bilinçlendirmeye çalışmaktalar.

Amerikan bilişim güvenliği şirketlerinden Symantec, çok yakın bir zamanda “internette tehlikeli rotalar” üzerine bir rapor yayınladı. Rapor, bazı yerlerinde beklenen istatistikleri içerse de, bazı yerlerde de belki duymaya alışkın olmadığımız bazı detayları içeriyor. Raporda en çok malware barındıran siteler olarak blog siteleri, ideolojik ve dini içerikli siteler yer alıyor. Bu bilginin de yanında, raporda eklenen bir istatistiğe göre, hacker’ların yukarıda bahsettiğimiz tür sitelere malware bulaştırma olasılığı, bir porno sitesine göre 3 kat daha fazla. Bunun da nedenini Symantec, bu tarz sitelerde virüs bulunması durumunda kullanıcıların bu siteleri tekrar ziyaret etmemeleri, dolayısıyla bu sitelerin antivirüs sistemlerinden faydalanarak siteyi daha güvenilir bir hale getirmeleriyle açıklıyor.

Bu istatistikle birlikte, çok sayıda kullanıcının güvenlik bakımından “daha zararlı” görme ihtimalinin yüksek olduğu er0tik sitelerin aslında bilgi edinmek için zaman zaman denk gelebileceğimiz blog sitelerinden daha güvenilir olduğunu öğreniyoruz. Fakat yine de her türlü siteye girmeden önce mutlaka o siteye ait spesifik bir güvenlik kontrolü yapmakta fayda var. Bu noktada Google’ın arama sonuç raporlarını veya McAfee Site Advisor’u kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://haber.ekolay.net/haber/9/1023569/Erotik-siteler-daha-g%C3%BCvenilir-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1.aspx

Leave a Reply