Sosyal ağların yaygın kullanımı üzerine hatırlanacağı üzere Google, bu alanın devlerinden olan Facebook’u bünyesine katma girişimlerinde bulunmuştu lakin bu girişiminde başarısız olmuştu. Bunun üzerine bu alanda alternatif bir ağ oluşturma çabasına giren Google, Google+ adı verilen bir sosyal ağ sistemi geliştirmişti, hatta bu ağın kullanımının yaygınlaştırılması ve diğer Google servisleriyle daha esnek kullanımı adına kullanıcı sözleşmesini bile yenilemişti.

İşte Google’ın sosyal ağlar alanındaki bu mücadelesi üzerine RJM (RJ Metrics) isimli bir internet ağ kullanımı analist şirketinden pek de iç açıcı olmayan bir istatistik yayınlandı. Yayınlanan istatistiğe göre, Google+ ağına katılan kullanıcı sayısı ve kullanıcıların birbirlerine attığı günlük mesaj sayısı düşüyor. Bununla birlikte, kullanıcıların ayda ortalama bu ağ üzerinde ayırdıkları zaman 3 dakika olarak ölçülmüş. Halbuki rakibi Facebook’ta bu süre 405 dakika.

Google cephesinde ise bu açıklamaların doğru olmadığı savunulmakta. Google’a göre bu veride sadece kullanıcıların birbirine göndermiş olduğu genel mesajların istatistiği bulunuyor, “Circles” adı verilen özel mesajlaşma kısmında yer alan mesajlar bu istatistiğe dahil edilmemiş. Lakin burada açık konuşulması gerekirse Google’ın iddiasına elle tutulur bir kanıt görülememekte çünkü bu iddialarına destek niteliğinde olacak bir veri henüz şirket tarafından yayınlanmış değil.

Bu konuda RJM’nin elde ettiği veriler yorumlandığında da açıkça görülmektedir ki, Google+, alternatif oluşturmaya çalıştığı rakibi Facebook tarafından açık ara fark yemiş bir konumda görünüyor. Umarız ki Google+, kullanıcının ağzını açık bırakacak yeniliklerle ağını daha da cazip kılar ve Facebook karşısında  “güç kazanır”; zira bu durum iki ağ arasındaki rekabet ortamını güçlendirecek ve birim zamanda karşılaşmamızı mümkün kılacak yeniliklerin sayısını artıracaktır, ki bilindiği üzere ne kadar çok yenilik, ne kadar konfordur.

Kaynaklar: Milliyet Haber, CHIP dergisi

Leave a Reply