Android’in, akıllı telefonlarda hakimiyeti eline geçirdikten sonra tablet pazarında da pastadan aldığı dilimi büyüttüğü haberi IDC’nin tablet pazarı raporundan geldi.

Tahmin edilebileceği üzere Apple’ın iPad’i uzun süredir tablet pazarının hakimi konumunda bulunuyordu. Android tabanlı rakiplerinin çok daha geniş bir yelpazaye sahip olmasına rağmen iPad pazardaki payını korumayı başarmıştı.

Ancak, Amazon’un Kindle Fire’ı piyasaya sürmesiyle birlikte dengelerin değiştiğini söylemek yanlış olmaz. Amazon, marka değerini ve e-kitap’lardaki misyonunu başarılı bir ürün fiyatlandırma politikasıyla birleştirdi. Sonuç olarak da ilk çeyrek içerisinde 5 milyon civarında Kindle Fire satarak pazarda %16.8 gibi bir oranı yakaladı. Fakat, bu oranın Kindle Fire’ın çıkış başarısı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Amazon’un pazara bu denli güçlü girmesiyle Android pazardaki payını %32.2’ten %44.6’ya yükselterek tablet sektöründe de Apple’a ciddi bir rakip olduğunu gösterdi.

Yeni iPad’in çıkması ile Apple aradaki farkı biraz daha açması beklense de, öyle görünüyor ki tablet piyasası da kızışmaya başladı. Tıpkı akıllı telefon sektöründeki gibi Apple her yeni iPad’ini piyasaya sürdüğünde fark biraz açılacak ancak diğer zamanlarda Android farkı kapatacak. Model çeşitliliği ise ibreyi Android’e çevirecek gibi görünüyor.

İşletim sistemi açısından durum böyleyken işin bir de cihaz üreticiliği boyutu var. Ancak orada Apple’ın geçilmesi oldukça zor.

IDC’nin tablet sektörü raporuna buradan erişebilirsiniz.

Leave a Reply