Chumby’nin kurucularından Andrew ‘Bunnie’ Huang, Japonya’daki deprem ve sonrasında Fukushima’da gerçekleşen radyasyon sızıntısından etkilenip yardım etmek için bir yol arayanlardan. Huang, kâr gütmeyen bir organizasyon olan ve insanları çevrelerindeki radyasyon oranı hakkında bilgilendirmeyi amaç edinmiş Safecast’la işbirliğine gidip bir radyasyon görüntüleme aygıtı geliştirdi.

Geliştirilen bu cihaz dayanıklı olması ve isabetli ölçümler yapmasının yanısıra aynı zamanda felaket durumunda sivillerin kullanabilmesine yönelik olarak küçük boyutlarda tasarlanmış.

Huang cihazı geliştirmeyi bitirdiğinde cihazın dizaynına dair tüm bilgileri açık kaynaklı olarak yayınladı. Bu davranışının sebebi, radyasyonla mücadelede çığır açabilecek bu ekonomik ve taşınabilir ölçüm aygıtını maddi kazanç gözetmeden insanlığın yararına sunmak istemesi olsa gerek. Bu sayede afetlerle mücadelede özel sektör tarafından bu cihazın benzerlerinden çok sayıda üretilebilecek, hatta Huang’ın hazırladığı rehbere bakarak bireysel olarak bir Geiger sayacı yapmamız bile mümkün.

Andrew Bunnie Huang’ın Rehberi

Leave a Reply