Windows 10 FLAC ve MKV Destekleyecek!

Microsoft’un Windows 10 için teknik ön izleme çalışması devam ederken, her güncellemeyle ilginç özellikler ortaya çıkıyor.

Microsoft kısa bir süre önce teknik ön izleme sürümü için kullanıcılarına Windows 10 build 9860 güncellemesini yayınladı. Microsoft, sayıları milyonu geçen gönüllü test katılımcıları sayesinde Windows 10’u çıkış tarihine kadar bu şekilde geliştirmeye devam edecek. Bu arada çıkan her yeni güncellemeyle birlikte, Windows 10 hakkında yeni ve ilginç bilgiler ediniyoruz.

Windows 10 build 9860 ile birlikte gelen en ilginç özelliklerden biri de, işletim sistemiyle birlikte gelen Windows Media Player uygulamasının “.mkv” ekli video dosyalarını destekliyor olmasıdır. MKV formatı çok ciddi video veri sıkıştırmasının, çok yüksek kaliteyle yapılabilmesine imkan tanıyor. Ancak Microsoft daha önceki Windows sürümlerinde asla MKV dosyaları için resmi destek sağlamadı. Windows 8.1 altında bile Windows Media Player ile MKV dosyalarını çalıştırmak mümkün değil. Bunun için K-Lite Codec Pack gibi bir ek codec paketi indirmeniz ya da VLC Media Player gibi üçüncü parti bir yazılım kurmanız gerekiyor.

screen_shot_2014-10-24_at_9.53.55_am

Ancak Windows 10 ile bu durum değişecek gibi görünüyor, çünkü build 9860 ile birlikte Windows Media Player varsayılan ayarlarda MKV dosyası oynatabiliyor. MKV dosyasını WMP ile oynatmaya kalktığınızda bir uyarı görseniz de, çalıştırma sorunsuz olarak gerçekleşiyor.

Bunun yanında aynı şekilde FLAC desteğininde geleceğini duyduk. FLAC (Free Lossless Audio Codec) dosya biçimi genellikle çok yüksek kaliteli ses dosyaları dinlemek ya da işlemekle uğraşanların tercih ettikleri bir format, ancak sunduğu kalite karşısında gün geçtikçe daha fazla kullanıcının ilgisini çekiyor. FLAC’ın en önemli özelliği, ham stüdyo kayıtlarını ortalama % 50-60 oranında ve hiç frekans kaybı olmadan sıkıştırabilmesi. Haliyle dosya boyutları MP3 gibi formatlarla kıyaslayınca daha yüksek oluyor, ancak aradaki kalite farkını hiç müzik kulağı olmayan kullanıcı bile anlayabiliyor.BtAgjVFN6-pg.878x0.Z-Z96KYq

Microsoft geçmişte çeşitli sebeplerden dolayı MKV ya da FLAC gibi dosya formatlarını görmezden gelmeyi tercih ederdi. Şirketin çabaları daha ziyade kendi geliştirdikleri dosya biçimlerini piyasaya dayatmak yönündeydi. Ne var ki geçen yıllarla birlikte bunun işe yaramadığını artık kabul etmişe benziyorlar. Aksine Microsoft bu tür dosya biçimlerine verilen desteğin, işletim sistemine yapısal entegrasyon seviyesinde olacağını özellikle vurguluyor. Bu da özellikle içerik yaratan profesyonel kullanıcılarını hayatını çok daha kolaylaştıracaktır. Sıradan kullanıcılar ise oyunlardan filmlere kadar pek çok alanda daha kaliteli içeriğe ulaşma imkanı bulacaklar.

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

http://www.pcgamer.com

http://www.neowin.net

Leave a Reply