4G mi? Haşa!! 4.5G

Normalde 26 Mayıs’ta yapılması beklenen 4G ihaleleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. 3G’de 2 yıl sabredersek, 5G ye geçeriz aksi takdirde 4G’ye geçersek ülke çöplük haline döner. ” sözlerinden sonra 3 ay ertelenip 26 Ağustos tarihine alınmıştı. Dün itibariyle 4.5G adı altında gerçekleştirilen IMT Advanced Yetkilendirmesi ihalesiyle 800,900,1800,2100,2600 Mhz bandında 20 ayrı frekans paketinin bedeli KDV dahil minimum 2.7 Milyar Euro dolara satılması beklenirken ihaleyle birlikte yaklaşık 4 Milyar Euro devletin kasasına girdi.

BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamada mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarının 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacağını ve ihaleyle tahsis edileceklerle toplam frekans miktarının mevcut frekansların 3, mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarının ise 5 katından fazlasına çıkacağını kaydetti.

Bunlardan yola çıkarak yapılan düz mantıklarla şu anda 3G ile 8GB’lık bir veriyi indirmenin bir saatten fazla sürdüğü fakat gelecek olan 4.5G teknolojisi ile yaklaşık 6dk’da indirilebileceği söyleniyor. Açıkça söyleyebilirim ki 1 Nisan 2016 (şirketlerin aldığı teknolojilerin kullanıma açılacağı gün)’den sonra yakın gelecekte böyle bir Türkiye olmayacak. Neden mi?

Öncelikle bu hayallerin arasından bir nebze uzaklaşıp günümüz Türkiye’sinde aylık 2-3 GB’lık mobil kullanımlara verdiğiniz fahiş fiyatı hatırlamanızı istiyorum. Yoksa bunlar aklınızın bir ucundayken hala seneye AVEA’dan ve TURKCELL’den makul fiyatlara sınırsız veya çok geniş paketler geleceğini mi bekliyorsunuz? Üstelik 26 mayısta değil de 26 ağustosta yapıldığı için (bu arada Euro 0.6 arttı) ortalama 500’er milyon TL fazla para ödeyen AVEA’dan ve TURKCELL’den. Madem sınırsız internetimiz yok o zaman 2GB’lık internetimiz 1.5 dk’da bitecek mi veya 20GB’lık 15dk’da? Güzel soru…

68007

Tamam diyelim ki her şey çok güzel oldu sınırsız internetimiz var 4.5G’miz var. Ve ayrıca ne şanslıyız ki(!) bulunduğumuz yerde 4.5G’miz çekiyor. İnternetten herhangi bir şey indirdiğinizde kuşkusuz bilgiler telefonunuzun belleğine yazılıyor. Dolayısıyla eğer ben 8GB’lık veriyi 6dk içerisinde indirmek istiyorsam bellek yazma hızımın 22mb/sn’den fazla olması lazım. Grafikten kendi telefonunuzun hızını inceleyebilirsiniz. Sanırım fazla söze mahal yok.

 

 

Sonuç olarak tabi ki atılan bu adımlar ülkemizi ileriye taşıyacak adımlar ve gurur duyuyoruz. Fakat atılan adımları devleştirmenin de anlamı yok. Umarım çok daha güzel gelişmeler kateder ve bunlara rasyonel yaklaşabiliriz.

 

Leave a Reply