Kendi 3D Hologram Projektörünüzü Yapın

 

Bu sabah Facebook ana sayfamda gezinirken iflscience’ın bir yazısına takıldım. Akıllı telefonunuzu nasıl bir 3D hologram projektörüne çevirebilirsiniz başlıklı yazıyı okuyup videoyu izledikten sonra durmadım ve hemen işe koyuldum. Saat tutmadım fakat hazırlamam muhtemelen yarım saatimi aldı ve ortaya çıkan sonuç “Vay be!” dedirtti.

Şimdi kısaca size ne yaptığımı anlatayım. (Okumak yerine izlemeyi tercih ederim diyenler için video alttadır.)

Bir CD kabı, maket bıçağı, cetvel, kağıt, makas, kalem, bant, herhangi bir ekran ve karanlık bir oda benim için yeterliydi.

20150805_114614

 

 

 

(Eldiven de kullanmış olabilirim tabii, elime bir şey batmasın istedim sadece.)

 

 

 

 

 

Kağıdın üzerine ikiz kenar yamuk çizmemiz gerekiyor. Videoda söylenildiği gibi tabanı 6cm, tavanı 1cm ve yüksekliği 3.5 cm olacak şekilde bir ikiz kenar üçgen çizip onu şablon olarak kullandım. CD kabını kesmek hem uzun hem de yorucu bir işti. Aynı zamanda benim gibi bir amatör kesici için kalın olan bu plastik yüzünden kimi ikizkenar yamuklarımı düzgün çıkartamadım. CD kabı yerine asetatlı kağıtta kullanmak isterdim fakat evde hiç kalmamıştı, size tavsiyem onu kullanmanız. Her kırtasiyede bulabileceğinizi sanıyorum.

Yamuklarımı kestikten sonra birbirlerine bantla yapıştırdım ve işlem tamamdır:

20150805_114635

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve işte elde ettiğim görüntüler;

(arka plan müziği: Nirvana-Smells Like Teen Sprit)

İnternette bulunan video sitelerinde kolayca bulabileceğiniz videolar sayesinde siz de kendi projektörünüzde yansıtacak görüntüleri bulabilir ya da 3D animasyon programları sayesinde kendi görsellerinizi de yaratabilirsiniz.

http://www.iflscience.com/technology/how-turn-your-smartphone-3d-hologram-projector

http://www.iflscience.com/technology/how-turn-your-smartphone-3d-hologram-projector

Leave a Reply