Güvenin Gözü Enerji Sorunumuza Çözüm Olabilir Mi?

Enerji günümüzün en önemli sorunlarından biri. Gün geçtikçe enerji tüketimimiz artıyor ve doğal olarak bu enerjiyi sağlayan yenilenemez kaynaklar da azalıyor. Dahası artık yenilenemez kaynaklardan enerji elde etmek istemiyoruz çünkü çevreye verdiğimiz zarar artık kimseden gizlenemeyecek bir şekilde iklim değişikliği olarak karşımızda duruyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanabilirsek enerji sorunumuzu büyük ölçüde ortadan kaldırmış olacağız ama henüz her kaynağı olabildiğince verimli kullanamıyoruz.

Yenilenebilir eneri kaynaklarından aklımıza ilk gelen güneş enerjisidir. Güneş panellerini hepimiz duymuşuzdur. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bu panellerin genel olarak verimleri %5 ile %20 arasında değişir. Peki ya bu verim daha fazla olsaydı daha iyi olmaz mıydı? İşte bilim adamları bu verimi arttırmak istediler ve çözümü yine doğada buldular. Bize yardımcı olacak şey güvelerin gözleriydi.

Güvelerin gözleri ışığı yansıtmaz özelliktedir yani neredeyse gözü üzerine düşen bütün ışık gözü tarafından soğurulur. Gözünde bulunan nano boyuttaki çok sayıdaki konik biçimi sütunlar bunu sağlar. Bilim adamları bu tasarımdan esinlenerek yüzeyini nano boyuttaki güve güzünde bulunan yapıyla kapladıkları güneş panellerini ortaya çıkartmışlar. Şimdilik %5 oranında bir verim artışı sağlanmış olsa da bilim adamları daha iyi materyallerle bu yüzdeyi arttıracaklarına inanıyorlar. Şu an piyasada bulunanlar ise akrilik reçine ile üretilmiş olanlar.

moth-eyes-hh-001

Doğada nereye bakarsanız bakın her zaman maksimum verimliliği sağlamak için farklı yapılar olduğunu görürsünüz. Güvenin gözü de bunlardan biri. Doğayı daha çok anladıkça biz de kendi sorunlarımızı çözeceğiz, öğreneceğimiz daha çok şey var.

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

http://www.greenoptimistic.com/moth-eye-inspired-nanostructure-boosts-tandem-solar-cells-performance-20121120/#.VOZKO-asWSo

http://www.mrc.co.jp/english/mosmite/

http://www.asknature.org/product/a81b57057e84006083ad9062fa1ef921

Leave a Reply