Gelecek Nesil Uçan Robot Teknolojisi – Bat Bot

Uçan robotlar günümüz teknoloji dünyasında oldukça popüler. Öyle ki artık her alışveriş merkezinde satın alabileceğiniz çeşitli dronelar mevcut. Uçma kabiliyetine sahip robotların uçuş yeteneklerini geliştirmek isteyen bilim insanları bu sefer yarasaları taklit etmeye karar vermişler.

Yarasaları inceleme fırsatınız olduysa siz de gözlemlemişsinizdir ki oldukça hızlı manevralar yaparak uçarlar. Aynı zamanda bu özellik onlara avlarını yakalayabilmek için de yardım etmekte. Yarasanın atik bir şekilde uçuşun arkasındaki mekaniği birlikte inceleyen University of Illinois at Urbana-Champaing (UIUC) ve Caltech bilim insanları bu ayın başında, ürettikleri Bat Bot (B2) ‘u duyurdular.

batbotbat-flying

Öncelikle bir yarasanın kanadındaki serbestlik derecelerini (degree of freedom,dof) inceleyen araştırmacılar yarasanın uçuşu gerçekleştirmesine en çok etki eden noktaları belirlemişler. Kırktan fazla aktif ve pasif serbestlik derecesinden 6 tanesini robotlarında bulundurmaya karar vermişler. Bunlar sağ ve solda aynı olmak üzere omuz, dirsek ve bilek, ve ayak olarak belirlenmiş.

Bir sonraki adım ise yarasaların ince ve esnek kanatlarını mimik etmek olmuş. Yarasalar kanatlarını çırparken esnek kanat ve kanat kemikleri sayesinde kanat genişliklerini ve şeklini değiştirebiliyor ve bu sayede daha atik manevralar gerçekleştirebiliyorlar. Bu kanat yapısını örnek alarak kendi esnek polimer zarlarını üretip Bat Bot’un en önemli parçasını da tamamlamış olmuş bilim insanları.

Özellikle odaklanılan manevraları oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirebilen Bat Bot’un tek sorunu bir çok robotun karşılaştığı gibi: enerji. Var olan pil teknolojisi 93 gram olan Bat Bot’un uzun süre uçmasına izin vermese de araştırmacılar teknolojinin gelişmesiyle bu engelin de aşılacağına inanıyorlar.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OfwX6X4Nx20

 

Kaynakça:

http://robotics.sciencemag.org/content/2/3/eaal2505.full

http://arcl.ae.illinois.edu/ICRA16_1949_FI.pdf

http://www.caltech.edu/news/engineers-build-robot-drone-mimics-bat-flight-53794

https://3dprint.com/163842/caltech-aerial-robotics-bat-bot/

 

Kapak Fotoğrafı:

http://technabob.com/blog/wp-content/uploads/2017/02/bat_bot_1-620×427.jpg

 

Yazı Fotoğrafları:

http://spectrum.ieee.org/image/Mjg2MDU1Nw.jpeg

http://images.techtimes.com/data/images/full/3605/bat-flying.jpg

 

 

Leave a Reply