Biyomimikri’den İlham Alan Sanat

Biyomimikri, yani doğadan ilham alarak günümüzün enerji, ulaşım ve bunun gibi birçok soruna çözüm üretmek demekti. Bu seferki yazımda biyomimikriden ilham alan bir sanatçının eserinden söz edeceğim. Elektronik devre elemanlarını eserlerinde kullanan sanatçı sayısı gün geçtikçe artıyor fakat bu elemanları işlevlerinden çok estetik bir görünüm sağlamak için kullanıyorlar. Nandita Kumar ise ikisini de bir arada kullanmayı tercih ediyor.

1981 Mauritius doğumlu olan Nandita Kumar master derecesini Experimental Animation at California Institute of the Arts, Los Angeles tamamlamış. Yeni medya artisti olarak sesleri, animasyonları, telefon uygulamaları ve benzeri yollarla sürükleyici çevresel alanlar yaratmayı ve insanların tecrübe ettikleri şeylerden çıkardıkları anlamları işliyor. Amacının doğal desenler, sürdürülebilinirlik, kültürler arası birleşme, doğa ve teknoloji arasındaki sinerjiyi yakalamak olduğunu söylüyor.

“Her zaman insanların ve yaşayan diğer canlıların davranışlarını anlamaya eğilimliyim” diyen Nandita Kumar, eLEmeNT: EaRTh adlı eserinde elektronik devre elemanlarını doğada var olan şekiller gibi biçimlendirmiş. Akrilik kağıtlar,  mini hoparlörler, mikroçipler, güneş pilleri, ışık sensörleri ve basılı devre (printed circut board PDB) kullanan sanatçı büyük bir şişenin içine bu devre elemanlarıyla küçük bir habitat kurmuş. Işık sensörleri ışığı algıladıkça pilleri şarj ediyor. Şarj tamamlandığında elde edilen enerji bu şişenin içindeki mini hoparlörlerden doğa ve evren seslerinin yayılmasını sağlıyor. Bu sesler arasında kuş cıvıltılarından tutunda rüzgar sesi, balinaların sesi ve hatta radyo dalgaları aracılıyla dünya’nın belli bir uzaklıktan duyulan sesi bile var. Uzaydan algılanabilinecek sesleri NASA’dan aldığını belirten sanatçı Big Bang’in sesi olduğuna inanılan sesi de sistemine koymayı ihmal etmemiş. Basılı devrelerin tasarımın Eagle adlı programda tamamladığını ve tasarımın doğa ve devre şemalarının bütünü olduğunu belirtiyor. Aşağıdaki videodan eseri inceleyebilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doğadaki düzenin ve huzurun farkına varan herkesin hayatına yeni bir şeyler katabilecek bir şey biyomimikri.

[box_light]Kaynakça[/box_light]

http://nanditakumar.com/

Re-Flexion

Leave a Reply