Bilgisayarınız DNA Yardımıyla Çalışacak Desek?

Geçtiğimiz yüzyılın başlarındaki bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olduğunu hatırlarsak şu an cebimize bile sığabilen bilgisayarların ardında büyük teknolojilerin olduğunu görebiliriz. İlk bilgisayardan bu yana mühendisler sürekli veri alıp, saklayıp, işleyip geri verebilen cihazı küçültmek istediler. Bu konuda başarısız da sayılmazlar. Şu anda piyasada olan ortalama bir bilgisayarın hafızasının 1970ler de aynı kapasiteye sahip olabilmesi için bir tenis sahası büyüklüğünde olması gerekirdi. Mikro elektronikle büyük yollar kat eden bilim adamlarının, dünyada saklanan veri sayısı arttıkça, yapılmak istenen işlem sayıları arttıkça, bu bilgisayarları daha küçük alana sığdırabilme hayalleri sona ermeyecek. Bu hayalleri gerçekleştirebilmek için önlerindeki en büyük engellerden biri işlemcilerde çokça yer alan transistörlerin arasındaki mesafe. Artık bu sorunun bir çözümü varmış gibi duruyor; moleküler elektronik.Molecular electronics

Moleküler elektronik, devrede ve devre elemanlarında molekülleri kullanma düşüncesi üzerine yatıyor. Bir yıl öncesine kadar karmaşık devrelerde kullanılıp kullanılamayacağı tam olarak kestirilemiyorken bir grup bilim adamı DNA yardımıyla çalışabilecek bilgisayarların kapısını aralayan çalışmalarını yaptılar. DNA’nın kendini çeşitli yapılara uyarlayabilme yeteneği olduğu için DNA yı önceden tasarlayıp onun minik karmaşık devrelere kendini adapte etmesi üzerine kurulu olan bir düşünce vardı fakat bu çalışmaya kadar kimse DNA molekülünün üzerinden geçebilecek bir akımı güvenilir olarak ve sayısal olarak gösterememişti. Yapılan çalışmada ise DNA’dan geçen akımın ölçülmesi yer alıyor. Belirli nanometrelerden (10-9m)  geçen akım pikoamper  (10-12) büyüklüğünde ölçülerek kaydedilmiş.

Gelecekte daha küçük ve daha ucuz işlemcilerin yolunun burada başladığını söyleyen bilim adamları doğanın bizim ona karşı yaptıklarımıza karşın düşman değil de hâlâ dost olduğunu gösteriyor.

Meraklısına araştırmanın internete sunulmuş hali:

http://www.nature.com/nnano/journal/v9/n12/full/nnano.2014.246.html

Kaynakça:

http://phys.org/news/2014-10-breakthrough-molecular-electronics-paves-dna-based.html

http://www.natureworldnews.com/articles/9932/20141029/dna-based-circuits-with-an-electric-feel.htm

 

Leave a Reply