Ayağınızı Yerden Kesecek Buluş: Hendo Hoverboards

Ayaklarınızı yerden kesecek bir hayal daha gerçek oluyor. Karşınızda; Hendo Hoverboards!

İnsanoğlu için hep çekici olan uçma eyleminin kaykay aracıyla birleştirilmiş hayalidir Hoverboard. Bir başka deyişle 1989 yapımı Amerikan filmi Back to the Future Part II ile bir çok insanın hayal dünyasının bir parçası olan uçan kaykaylardır. Fikri daha ilk ortaya atıldığı andan beri ilgi görüp daha sonrasında onlarca bilimkurgu filminde, hikayelerde ve çizgi romanlarda yer alan Hoverboard’ları yakın zamanda parklarda görmek işten bile değil.

doc-brown-hoverboard

(Doc Brown karakteri ve ilk hoverboard figürü, 1989)

Yakın tarihte HUVrTech isimli Youtube kanalında yayınlanan bir video ile bir grup insan ilk hoverboard’u keşfettiklerini iddia etmişler ve videoda icatlarını tanıtmışlardı. Back to the Future üçlemesinin başrol oyuncusu Cristopher Lloyd’un da yer aldığı ve şaşkın ifadelerle bu sözde icadı övdüğü video büyük ilgi gördü ve 9 ay içerisinde 15 milyondan fazla tıklandı. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra görüntülerin özel görsel efektler içeren aldatmacalardan başka bir şey olmadığının açıklanması hoverboard tutkunlarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ancak Hendo Hover isimli bir şirket bunun bir hayalden ya da şakadan daha fazlası olduğunu herkese göstermeye hazırlanıyor. Genç mühendislerden oluşan şirketin “Hendo Hoverboard” ismini verdikleri araç ile yerden yaklaşık 2.5 santimetre yükseklikte asılı kalmak ve onun üzerinde kaymak mümkün.

hendo-hoverboard

Hendo Hoverboard’ların sırrı manyetizmaya dayanıyor. Kaykayın üzerinde bulunan dört adet güçlü motor metal yüzeye karşı güçlü bir itme kuvveti oluşturuyor ve bu kuvvet yerçekimine karşı geliyor. Kaykayda bulunan sensörler sayesinde itme kuvvetinin şiddetini ayarlayan mıknatıslara da aracın gövdesindeki piller güç kaynağı oluyor. Ağırlık değişimine ve kulanıcının hareketlerine oldukça hızlı tepki verebilen Hendo Hoverboard şimdiye kadar hiç karşılaşmadığınız bir kayma deneyimi vaadediyor.

İşte Hendo Hover’ın ilk prototiplerini görücüye sunduğu tanıtım filmi:

“Nihayet tekerleğin artık bir rakibi var!” diyen şirket kurucusu Greg Hangerson teknoloji meraklılarını kendilerine destek olmaya ve bu şirketin bir parçası olmaya davet ediyor. Kickstarter.com’da 20 Ekim’den beri bağış kabul eden şirket şimdiden 483 bin dolar bağış toplamış durumda. Dünya medyası ve teknoloji dünyası tarafından oldukça ilgi toplayan Hendo Hoverboard, Time Dergisi’nin kasım ayında yayınladığı 2014’ün En İyi Buluşları sıralamasına da girmeyi başardı. 21 Ekim 2015 tarihinde ilk Hendo Hoverboard’larını önemli destekleyicilerini davet edeceği bir etkinlikte görücüye çıkaracak olan şirket ilham verdikleri yenilikçi fikirli mühendis ve tasarımcıları da birlikte çalışmaya davet ediyor.

Dünyaca ünlü Amerikalı kaykaycı Tony Hawk’ın Hoverboard deneyimi:

Bilim-kurgu hikayelerinin insanların keşfetme duygusunu kamçıladığını ispatlayan onlarca buluştan sadece birisi Hendo Hoverboard. Kim bilir, belki ileride komşu galaksiye ışınlanırken aklımızdan geçen hangi uçuk fikirlere bilim-kurgu diyeceğiz?

 

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

Hendo Hover

Kick Starter

Wikipedia

Time

Leave a Reply