2015-02-21_00001

Son yıllarda sağlam bir yükseliş gösteren Indie oyun yani Bağımsız oyun akımı hem oyuncuların hem de oyun geliştiricilerinin yüzünü güldürüyor çünkü bu sefer işin içinde her bir kuruşun peşinden koşan kodaman şirketler yok. Çoğu örnekte olduğu gibi oyuncularını dinleyen bir geliştirici kitlesi var. Oyunun sağladığı ortamda oyuncunun kendi hikayesini oluşturduğu oyun türü olan Sandbox dediğimiz oyun türü ile Bağımsız oyunculuk ile birleşince ortaya çıkan işler gerçekten yaratıcılığın sınırlarını zorlayan yapımlar oluyor. Bunun en iyi örneklerine Besiege’i de ekleyebiliriz artık. Kendisi oldukça yeni ve şu an erken erişimde, yani henüz tamamlanmadı ancak her geçen gün aldığı güncellemelerle içeriğine içerik katıyor ve oynadığınız bölümleri bile tekrar tekrar oynama isteği uyandırıyor.

2015-02-21_00002

Oyunun arayüzü dikkatimi çekti. Arayüz sanki profesyonel bir 3D modelleme programı gibi görünüyor, biraz ciddi ve bunun yanında sade ve kullanışlı. Oyunda, elimizdeki onlarca malzemeyi sınırsız olarak, dikkatinizi çekiyorum sınırsız olarak, kullanarak oyunun sizden istediği basit, yok etme veya bir şeyi bir yerden bir yere taşıma, bir orduyu katletme gibi işleri yapabilen makineler,  araçlar, çoğunlukla vasıtalar geliştirmeniz gerekiyor. Kullandığınız malzemelere uzun uzun açıklamalar koyulmamış. Hatta açıklama bile koyulmamış sadece isim verilmiş ancak bu isimler bile sizi yanıltmamalı çünkü açıklama yapılmamasının da kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Böylece sıradan malzemeleri farklı işlerde kullanmayı deneyip yeteneklerimizi zorluyoruz. Mesela kendimden örnek, oyunda görevi yapabilmek için belli bir yüksekliğe top ateşlemem gerekiyor. Bunun için de bir eğimle fırlatmam gerekiyor. Bu eğimi istediğim gibi ayarlayabilmek için normalde tekerleklere direksiyon özelliği verilmek için isimlendirilmiş “Steering Hinge” yani direksiyon menteşesi kullandım ve eğimi istediğim gibi ayarlayabildim bu menteşeyi kullanarak.

2015-03-01_00006 2015-03-01_00010

Demem o ki arkadaşlar, opsiyonlar sonsuz. Oyun size neredeyse hiç karışmıyor ancak fizik kuralları çok iyi işliyor ve kendisi oyundaki en büyük düşmanınız zira makineniz yer çekimine yenik düşüp paramparça olabilir. İsterseniz tank yapın, isterseniz mancınık, isterseniz helikopter, isterseniz uçak, hatta yürüyen uçak… Yaratıcılığınıza kalmış. Sınır tanımayan oyun Besiege ile neler yapılabileceğini gösteren Spec Tob adlı Youtube kanalında yayımlanmış En İyiler videosuna göz atmanızı isterim.

 

Leave a Reply