Rovio’dan Bir ‘Tekrar Deneme’

Rovio Entertainment

Finlandiya’da konumlanmış mobil oyun geliştirici firması Rovio, mobil oyun pazarında, işi ta en başlardan çözmüş bir şirket. İlk büyük atılımları olan kızgın kuş furyası dünyayı öyle bir sarmıştı ki artık akıllı telefon demek Angry Birds çalıştıran telefon demekti neredeyse. Tabii akıllı telefon kavramının Android ve iOS ile başkalaşmasının sonucuydu bu oyunlar. Aslında oldukça basit olan oynanışı ve orijinal tasarımı ve grafikleriyle, sevimli karakterleri ve güldürücü ses efektleriyle kıvamı gerçekten tutturmuştu Rovio Angry Birds’te.

Tabi ortada tutan bir oyun var ve bunun ekmeğini çok uzun bir süre yediler ve 5 sene içerisinde Angry Birds adını taşıyan 11 adet oyun çıkardılar. Tabii ekmeğini yediler dediysek de sadece oturmadılar, fikre yeni fikirler kattılar. İlk büyük değişikliği Angry Birds Space’de gördük, yerçekimi dinamikti, yörüngeden çıkıp başka yörüngeye giriyorduk, fizik motoru harika iş çıkarıyordu ve tam anlamıyla oyunun tadına tat katmışlardı. Space sonrasında bir süre durulup farklı markalar yaratmayı(Amazing Alex, Bad Piggies) denediler ama sonrasında bombayı patlattılar; Angry Birds: Star Wars, Star Wars müzikleriyle ve Star Wars markasıyla özdeşleşmiş onlarca ögeyle bezenmiş bu versiyon, oyuna sadece marka ismi eklemekle kalmamış Jedi güçleri, ışın kılıcı gibi yeni oyun mekanikleri katmış daha da ileri taşımıştı. Tabii bu versiyonlar ile Angry Birds markası özünden uzaklaşmıştı, klasik oyunu oynamak isteyenler ilk iki oyundaki (Angry Birds , Angry Birds: Seasons) bölümleri tekrar tekrar oynamak zorunda bırakılmıştı. Rovio, bu durum için de oldukça akıllıca bir hamle yaptı ve Angry Birds: Friends’i çıkardı. Bu, klasik Angry Birds’ü sosyal bir platforma oturtarak sadece telefon değil Facebook oyuncularını da yakalamaya yönelik bir hamle idi. Böylece hem klasik isteyenlere istediklerini verdi hem de kitlesini genişletti. Star Wars’a bir devam oyunu daha çıkardıktan sonra, Rovio, marka olarak popülerleşen  Angry Birds ögelerini kullanarak yeni işler içerisine girdi ve bir Mario Kart tarzı yarış oyunu (Angry Birds:Go!) ve bir de sıra tabanlı dövüş sistemi olan bir rol yapma oyunu(Angry Birds: Epic) çıkardılar.

Rovio-Retry-1.2.1-for-iOS-iPhone-screenshot-001

Son oyunları ise bambaşka, yepyeni. RETRY, oynanışta fikir olarak efsanevi ‘Flappy Bird’ü anımsatsa da Rovio, şanına yaraşır bir şekilde farklı, orijinal bir yapım sunabilmiş. Oyunda tek motorlu bir uçağı kontrol ediyoruz ve sadece tek bir opsiyonu var bu uçağın o da pervanesini döndürmek. Basılı tutarsanız daireler çizip duruyorsunuz ve zaten oyunun yükleme ekranında da havada daire çizen uçak var yani olayımız bu. Tek yapabildiği havada daireler çizmek olan bu uçağınızı bir yerden bir yere götürmeye çalışıyorsunuz ancak bölümler oldukça uzun ve zor. Uçarken havadan topladığınız altınları kullanarak yol üzerindeki kaydetme noktalarını aktif hale getirebiliyorsunuz böylece ‘RETRY’ dediğinizde oradan devam ediyorsunuz. Bu yeni bir sistem ve bence yeteri kadar zor olan bu oyun için taktiksel kullanımlar sağlıyor zira haritalar düz ve çizgisel ilerlemiyor aynı bölümde bir yerde alttaki girişi kullandığınızda üstte başka bir yol daha olabiliyor bu şekilde ‘RETRY’ mantığı aslında sadece oyunu kaybetmek olmaktan uzaklaşıyor. Başka bir yenilik ise, oyuna, içine reklamlar gömülü olan haritalar eklenmiş olması. Bu oldukça akıllıca çünkü oyun halihazırda ücretsiz ve karşınıza çıkan bir bölüm “Şu kadar Youtube logosu topla hazine sandığını aç” diyor bu şekilde reklamı oynanışa dahil etmiş oluyorlar ve bu bir mobil oyun için  birden bire fırlayan videolar koymak ve ekranın yarısını kapatan reklam alanları ayırmaktan çok daha mantıklı. Rovio bu yeni bağımlılık yapıcı oyunuyla tekrar zirveyi hedefliyor, bakalım bu ‘RETRY’ başarılı olabilecek mi?

 

http://www.youtube.com/watch?v=cPDmBbecPEk

Leave a Reply