Oyun İncelemesi: Yunan Mitolojisi ile 2D Aksiyon, Apotheon

Apotheon

 

Yepyeni bir indie oyun ile karşınızdayız. Kanadalı oyun firması Alientrap Games tarafından 3 Şubat 2015’te yayınlanan taptaze bir oyun Apotheon. Antik Yunanistan’da bir savaşçıyız. Tanrılar yeryüzünü terketmiş, Zeus insanlarla yaptığı anlaşmayı feshetmiş ve dünyayı tanrıların hediyelerinden mahrum bırakmayı seçmiştir. Ekinler harap olmuş, deniz mahsülleri yok olmuş ve hayat, ormanları terk etmiştir. Yunan şampiyonu Nikandrios olarak, dünyadaki bu kaos ortamından faydalanarak topraklarımızı işgal etmeye gelen diğer Yunanlıları denize dökerek oyuna başlıyoruz ve sonrasında da savaştaki başarımızla Zeus’un eşi Hera’nın gözüne girip, gaza gelerek, dünyayı terk eden Yunan tanrılarına hesap sormaya Olympus dağına yükseliyoruz.

 

Apotheon_20150215124838

 

“Nikandrios mu? Kratos olmasın?” dediklerini duydum. Evet, Apotheon, PlayStation platformlarının göz bebeği God of War serisine benziyor ancak bir çok açıdan da oldukça farklı. Grafikleri gerçeğe yakınlıktan uzak ancak daha mistik ve antik. Evet, Apotheon antik Yunan desenleri ve çizimleriyle dolu bir evren ve biz, sanki milattan önce 8. yüzyıldan kalma bir duvar resminin içinde yaşıyor gibiyiz. Bu sebeple oyunun sanatsallığının tartışılır bir yanı yok zira görsellik 10 üzerinden 10. 2 boyutlu olması, oyundaki yakın dövüş sistemini, kılıcını yukarı doğru savur, aşağı doğru savur veya sapla şeklinde kısıtlamış ancak uzak dövüş olarak ok, mızrak veya bıçak vs. fırlatabiliyoruz.

 

Apotheon_20150215125324

 

Oyuna ufak tefek rol yapma oyunu öğeleri de serpiştirilmiş, bir envanterimiz ve bir ekipmanımız var. Oyunda aynı zamanda ufacık bir “crafting” sistemi de var yani topladığımız her türlü eşyadan işimize yarar yeni eşyalar üretebiliyoruz mesela yaşam iksiri ve “Yunan ateşi” gibi. Yunan ateşinin bu oyunda fırlatılan patlayıcı yani bomba olarak bir işlevi var. Crafting mekanizmasında işlevi olmayan nesneler, envanterinizde yer kaplamayıp, Olympus dağının marketindeki satıcılarla da sizi uğraştırmayıp, alındığında, size direk para olarak dönüyorlar.

 

worldmap123

 

Oyunun evreni gayet geniş ve atmosfer bulunduğunuz ortama göre değişiyor, mesela Yeraltının Kralı Hades’in peşine düşüp ölüler diyarına gittiğinizde siyah renk yoğunluktayken Denizler Tanrısı Poseideon’u kovalarken renkler maviye, Avcılık Tanrıçası Artemis’in bahçelerinde avlanırken renkler yeşile dönüşüyor.

 

Apotheon-2014-10-27-20-40-06-41

 

Son olarak oyun Microsoft Windows, Mac OS X, Linux ve PlayStation 4 sistemlerinde oynanabilir. Eğer Yunan mitolojisinde yeri olan onlarca mistik yaratıkla dövüşe hazırsanız, vizeler başlamadan önce Apotheon’un antik evrenine adım atmanızı tavsiye ederim.

 

Leave a Reply

3 comments

 1. Karaduman

  Merlin’in Kazanından alınmış bir yazıdır. Hiçbir orjinalliği yok. Az özen gösterin

 2. Berkay Alp Çakal

  Merhaba,
  Bu yazı tamamen yazarın kendi ürettiği bir içeriktir, sadece trailer videosu PlayStation Youtube kanalından alınmıştır. Eğer bahsi geçen siteden alıntı olduğunu düşünüyorsanız somut örnek göstermenizi rica edeceğim.
  Saygılarımla.

  Berkay Alp Çakal
  Bilim ve Teknoloji Birimi Editörü

 3. Olcay Karaduman

  Bu yazının her kelimesinin altına imzamı atarım. Kaldı ki ortaya attığınız bu iddia, 16 Şubat 2015 tarihinde tarafımdan yazılıp editöre yollanılmış, yazıya içerik eklemek amaçlı oyun içi oynanış videosu kaydetmekte gecikmem sebebiyle yayımlanma tarihi gecikmiş bir yazının, merlininkazani.com adlı sitede 20 şubat 2015 tarihinde yayımlanan bir yazıdan alıntı olduğu yönündedir ve asılsızdır. Editörüm Berkay Alp Çakal da beni bu konuda doğrulayacaktır.

  Söz konusu yazı: http://www.merlininkazani.com/Apotheon-oyun_ozelinceleme-80001p1.html