Oyun İncelemesi: Bulmaca ve Bilim Kurgu The Swapper

The Swapper

Bulmaca oyunu sevenler gelsin. Bol ödüllü ve bir çok indie oyun yarışmasında üstün başarılar elde etmiş bir oyunla karşınızdayız. The Swapper. Platform ve bulmaca oyunu olarak Limbo, Monochroma gibi oyunlarla benzerlik gösteriyor ancak The Swapper’da Valve’nin meşhur şaheseri Portal benzeri bir oyun mekaniği var ve atmosfer tam bir bilim kurgu havasında. Oyundan biraz bahsetmek gerekirse eğer, The Swapper, Indie oyun geliştiricisi Facepalm Games tarafından şu ana kadar sunulan tek oyun. Oyunda bir uzay üssündeyiz. Yalnızız. Bu uzay üssü karanlık, soğuk ve bazen ürperitici bazense gerçekten etkileyici. Oyunun atmosferi mükemmel. Yalnızlık hissi gerçekten hissediliyor. Bölümler devasa. Oyunun haritası oldukça geniş. Bölüm bitirmek için belli sayıda küre toplamamız gerek ve her küre zorlu bir bulmaca. Haritada bulunan küre sayısı bazen bölüm geçmek için gerekenden fazla olabiliyor ancak benden size tavsiye, ilerde bazı bulmacalarla boğuşmak istemeyebilirsiniz o yüzden her bölümde toplayabildiğiniz kadarını toplamakta fayda var.

The Swapper_20150115200726

Karakterimiz elinde, tıpkı Portal’daki mantık gibi, yüksek teknolojili bir silah taşıyor ancak bu bir silahtan ziyade bir el feneri gibi. Işığı tuttuğumuz yerde bir projeksiyon gibi silüetimiz oluşuyor tuşu bıraktığınızda aynı yerde bir klon yaratıyorsunuz. Bu klon sizin tüm hareketlerinizi taklit ediyor ancak klon oluşturma gücüne sadece siz sahipsiniz. Silahın başka bir özelliği ise klonlarınız arasında geçiş yapmanızı sağlaması ancak yine el feneri gibi silahı klonun üzerine doğrultmanız gerek. Kutuları butonların üzerine itelemek ve kapı açmak mantığından ziyade butonlara basmak için çoğunlukla klonlarınızı kullanıyorsunuz. Klonlarınız da sizinle beraber yürüyüp zıpladığı için bu iş biraz karmaşıklaşıyor. Başka kafa patlattıran bir unsur ise ortamdaki ışığın rengi, yani kırmızı veya mavi lambalar. Bu renklerin bir anlamı var. Mavi ışığın içinde klon yaratamıyorsunuz. Kırmızı ışık klonlar arası geçiş yapmak için gönderdiğiniz sinyali bloke ediyor. İşte işler bu noktada iyice zorlaşıyor. Oyun gerçekten kolay değil. Saç baş yolduran bulmacalar mevcut. Bazı bölümlerde kumandayı bırakıp plan çizmeye başlıyorsunuz. Sadece plan proje de değil bazı bulmacalar hız da gerektiriyor. Bazı şeyleri tam zamanında yapmadan bölümü geçemiyorsunuz. İmkansız gibi görünen bölümler var ancak oyun oldukça tatmin edici ve merak uyandırıcı çünkü oyuncuyu saran ve sorgulayan bir hikayesi de var oyunun. The Swapper_20150115201953

The Swapper_20150115202154

Tesadüf müdür bilemem ancak bazen bulmacaları çözerken hangi klonun siz olduğunuz karmaşasına düşebiliyorsunuz ve oyunun hikayesinde de aslında genel olarak klonların düştüğü zihin ve kimlik karmaşasından bahsediliyor. Karakterimiz, oyuna yayılmış olan göktaşı gibi cisimlerin önüne geldiğinde her seferinde ekranımız kararıyor ve her birinde farklı cümleler beliriyor ve bu cümleler gerçekten size bir felsefeyi sorgulatıyor. Bu noktada klonlama sadece oyun mekanizması olmaktan çıkıp oyunun hikayesine de dahil olmuş durumda.

2013-06-07_00019

Son olarak, oyun Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, PS3, PS4, Wii U, PS Vita platformlarında mevcut. Geniş platformlara yayılmış olan The Swapper, yarıyıl tatilinde değerlendirmek için ideal ve ortalama 5-6 saat bir oynanış süresi sunuyor(tabii ki bundan daha uzun sürüyor).

Leave a Reply

2 comments

  1. ekin taş

    Mavi işin içinde klon la geçiş yapabiliyormuyuz?

  2. Olcay Karaduman

    Evet mavi ışık sadece klon yaratmayı engelliyor. Geçiş yapabiliyoruz.