Mobil Oyun: Daddy Long Legs! Yürümeyi Öğreniyoruz

daddy-1

Yeni bir mobil oyun ile karşınızdayız: Daddy Long Legs! Geçen yazımda, başarılı oyun firması Rovio’dan biraz söz etmiş ve yeni oyunları RETRY’ı tanıtmıştım. Bu hafta ise yine aynı kıvamda, yine zor ancak bağımlılık yapıcı bir oyun olan Daddy Long Legs’den sizlere bahsetmek istiyorum. Danimarkalı yapımcı firma ‘Set Snail’ henüz çok fazla üretken ve tanınan bir firma değil, zira Google Play Store’da veya AppStore’da ve firmanın kendi websitesinde sadece iki oyunlarına rast gelebildim. Ancak bu iki oyundan biri olan Daddy Long Legs Google Play Store’da 1 milyon indirmeyi geçmiş durumda.  Hatta yapımcı firmanın 20 Ekim 2014’te attığı bir tweet’e göre, şu ana kadar oyuncular, kahramanımıza dünyanın çevresinde 32 tur attırmışlar.

Screenshot_2014-11-16-20-24-25

Oyundan bahsedecek olursak, kahramanımız Daddy Long Legs, amacı yürümek olan, uzun bacaklı, kare şeklinde, tüylü, çirkin bir yaratık. Oyunda bir hikaye yok zaten oyunu ilk açtığımızda sadece ve sadece oyunu nasıl oynayacağınız anlatılıyor, o da yalnızca iki cümle ile. Mantığını kavraması basit bir oyun olduğu için yapımcılar, haklı olarak oyuncuyu çok fazla bilgiye boğmamışlar ve direk oynamaya başlamamızı, bazı şeyleri kendimiz öğrenmemizi sağlamışlar. Karakterimiz Daddy Long Legs, cüssesine göre oldukça uzun bacakları olan bir yaratık ve görünen o ki bu nedenle yürüme zorluğu çekiyor, bizim amacımız ise onu yürütmek. Oyunun amacını ve mantığını kavramak basit, ancak iş uygulamaya gelince gerçekten sinirleriniz bozuluyor ve oyunun bağımlısı oluyorsunuz.

Screenshot_2014-11-16-20-24-37

Skorumuz yürüdüğümüz metre ile ölçülüyor ancak öyle büyük rakamlar beklemeyin. Zar zor bir adım ancak atabilirken yeni başlayanlar için 20-30 metre bile iyi bir skor. Google Play Games’teki 2 bin metre gibi uçuk skorları bir kenara bırakırsak, görmeden inanmam, YouTube’da kaydedilmiş benim bulabildiğim en uzun rekor 219.29 metre. Dengenizi kaybederek o ya da bu şekilde düşüyorsunuz. Bunu bilerek yapımcılar esprili bir şekilde, ilk açtığınızda oyun başlar başlamaz ekrana “Daddy Long Legs ve onun ilk düşüşü” yazmışlar. Her seferinde bu ekranda yazan rakam gittikçe artıyor ve kendinizi bir anda yüzüncü düşüşünüzde bulabiliyorsunuz.

Screenshot_2014-11-16-20-34-27

Arayüz ve grafikler ise oldukça minimal. Dümdüz bembeyaz bir ekranda yürüyoruz ve oynarken karakterimiz ve skorumuz dışında görebileceğimiz tek şey bir yeniden başlatma butonu, mesafe gösterge çizgileri ve bazen, eğer iyi iş çıkarabiliyorsanız, başınızdan aşağı yağan konfetiler. Oldukça zorlayıcı bu oyunda sizin de kendi rekorlarınızı yorumlarda paylaşmanızı bekliyorum. Benim rekorumu soracak olursanız ancak 43 metre yol kat edebildim. Rekorlarınızı bekliyoruz!

Ek olarak bu bahsettiğim video:

Leave a Reply

1 comment

  1. ekin taş

    Bİlgilendirme için teşekkür ederiz