k5-robot

Güvenlik Görevlisi Knightscope Robot K5

Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz robot güvenlikler artık gerçek oldu! Silikon Vadisi’nde tasarlanan Knightscope Robot K5 güvenlik hizmeti sunmaya hazır.

Robot K5 görebiliyor, duyabiliyor, hissedebiliyor hatta koku alabiliyor. Bu robotlar uzun süre dayanan piller ile çalışıyorlar ve Wi-Fi aktivasyonları var. Robot K5 ortam hakkında bilgi toplayarak suç işlenme ihtimalinin olup olmadığını tespit ediyor. Bu bilgileri video, sesli kayıt veya yazı şeklinde kaydedebiliyor. Araç plakalarını okuyup, araç kaydını araştırabiliyor. Şüpheli hareketleri hatta ses seviyesindeki değişimleri bile tespit edip uyarı gönderebiliyor. Knightscope’un güvenlik merkezinde ise robotlardan alınan veriler ve uyarılar takip ediliyor.

knightscope-security-center

Knightscope Güvenlik Merkezi

Robot K5 oldukça donanımlı. 3 boyutlu panoramik kamera, mikrofonlar, GPS, hava durumu sensörleri, lazerler, elektrik motorları ve alarmlar robotun bilgi toplama mekanizmalarından bazıları. Robot, sensörler yardımıyla sıcaklık, hava basıncı ve karbondioksit seviyesi ölçümleri yaparak olağandışı durumlarda alarm verebiliyor.

Robot K5’ın ilgi çekici özellikleri “Acaba robot güvenlikler insan güvenliklerin yerini alabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor. Robot K5’ın üreticisi KnightScope şirketinin CEO’su William Santana Li ise amaçlarının güvenlik görevlilerini devre dışı bırakmak değil, onlara yardımcı olmak olduğunu belirtiyor. Li düşüncelerini şu cümlelerle özetliyor: “Bu robotu güvenlik görevlilerinin ve polislerin işini kolaylaştıran ve iyileştiren akıllı gözler ve kulaklar olarak düşünün.” “İnsanlar ham veriyi, videoları analiz etmekte başarılı değil. Bu sebeple bizim amacımız bu makinelere monoton, tehlikeli ve işlemsel ağır işleri yaptırmak.” “Fakat, biz robotların insanların yerini almasını beklemiyoruz. Aksine insanların daha stratejik işler yapmalarına imkân sağlıyoruz.”

knightscope-ceo-santana-li

Knightscope CEO’su William Santana Li

Üretimi yeni başlayan Robot K5’ı satın almak herkes için çok mümkün olmasa da kiralamak mümkün. Robotun farklı versiyonları mevcut ve en basit versiyonu 1 saat kiralamak yalnızca 6.25 dolar. Bu üstün özellikli ve makul fiyatlı güvenlik robotları zaman içinde güvenlik sektörünün ayrılmaz bir parçası haline gelebilir.

Bu robotlar üstün güvenlik hizmeti sunmalarına rağmen mahremiyet konusunda birtakım sıkıntılara yol açabilirler. Veri toplamak üzere tasarlanmış güvenlik robotlarının kaydettiği bilgiler gerektiği gibi korunamayabilir. Bu veriler çeşitli amaçlarla paylaşılabilir veya satılabilir. Ayrıca robotların hacklenmesi ve bilgilerin çalınması da söz konusu olabilir. Güvenlik robotları şirketlerde, okullarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde ve en önemlisi evlerde kullanılacağından olası bir bilgi güvenliği açığı mahremiyet ihlaline ve verilerin kötüye kullanılmasına sebep olabilir. Kısacası Robot K5 özel hayata müdahele edebilir. Bilgi güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınması güvenlik robotlarının kafalarda soru işareti kalmadan  kullanılmasını sağlayacaktır.

 

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

Nbc News

Gigaom

Leave a Reply