Oscar awards

İstatistiki verilerin çeşitli tahmin ve analizlerde kullanıldığını duymuşsunuzdur. Matematiğin toplumsal araştırmalara öncü olduğu alanlar arasında sosyal medya, seçimler ve yarışmalar yer alıyor. Sayısal tahminlerin başarılı uygulamalarından biri de Oscar ödülleri. 2013 yılından beri başarılı tahminler yapılıyor ve matematiksel tahminler eleştirmenlerin öngörülerinin önüne geçiyor. Popular Science’ın incelemesine göre bu yıl da tahmin programları on kategoride en fazla bir hata yaparken eleştirmenler iki veya üç hata yaptılar. Bu tahmin araçları tamamen matematiksel ve öznel yargılardan uzak bir şekilde analiz yapıyor. İşte bu tahmin programlarından bazıları:

PredictWise

predict wise

PredictWise

PredictWise Microsoft Research analisti David Rothschild tarafından yönetiliyor. Çeşitli tahmin piyasaları ve iddia kayıtlarından veri toplanıyor ve Rothschild’ın algoritması ile analiz ediliyor. PredictWise 2013’te 24 Oscar kategorisinden 19’unda doğru tahmin yaptı.

Ben Zausmer

Zausmer Huffington Post’ta yazan bir Harvard öğrencisi. Genç matematikçinin algoritması eleştirmen yorumlarını, Metacritic ve Rotten Tomatoes puanlarını, BAFTA gibi diğer ödülleri ve son on beş yılın Guild Award sonuçlarını sentezleyerek tahmin yapıyor. Zausmer her bir Oscar dalı için farklı bir matematik formülü kullanıyor. Bu analiz yirmi dalın on beşinde başarılı oldu.

The Social Oscars

social-oscars-screenshot

The Social Oscars

The Motion Picture Association of America veri uzmanı Edward Crook’u işe alarak The Social Oscars platformunu oluşturdu. Bu sistem hem eleştirmen tahminlerini de hem de halkın öngörülerini dikkate alıyor. Profesyonel eleştiriler, internet verileri, Facebook yorumları, Twitter ve forum postları analiz edilerek tahmin yürütülüyor. Veriler sıklıkla güncellenerek öngörülerin tutarlılığı artırılıyor.

Peter Gloor

MIT’de araştırmacı olan Gloor Wikipedia gibi ‘halkın bilgisi’ alanındaki projelerde yer alıyor. Gloor’un tahmin yöntemi tahmin piyasası verileriyle beraber IMDB yorumlarını hatta magazin haberlerini bile dikkate alıyor. 2013’te Gloor en iyi film ve yönetmen Oscarlarını ve oyuncu ödüllerinin yüzde yetmişini doğru tahmin etti.

Farsite Forecast

crowd-sourcing

Farsite Forecast

Farsite istatistiki modellemeler üzerinden Oscar tahminleri yapıyor. Farsite algoritmasını açıklamamış olsa da eleştirmen yorumlarının ve Guild ödüllerinin tahminlerde kullanıldığı biliniyor. 2013 yılında altı kategoride tahmin yapan sistem beş sonuçta başarılı oldu.

 

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

Popular Science-In Oscar Predicting, Data Still Beats Expertise

Popular Science-Who Has The Best Mathematic Models For Predicting The Oscars

Popular Science-Oscars 2014: Predicting The Winners With Data

 

Leave a Reply