Phonebloks

Phonebloks ile telefonlar daha dinamik ve kullanışlı hale geliyor. “Saklamaya değer bir telefon” sloganıyla yola çıkan Phonebloks projesi, modüler telefon anlayışı ile tüketici elektronik sektörünü kökten değiştirmeyi hedefliyor.

Phonebloks fikri Phonebloks’un kurucusu Dave Hakkens’ın telefonunun kamerasını kırmasıyla ortaya çıkıyor. Hakkens sadece kamerası kırılan ve başka hiçbir sorunu olmayan telefonunu değiştirmek zorunda kalınca elektronik ürün tasarımları hakkında düşünmeye başlıyor. Teknolojik ürünlerin tamir edilmesinin ve geliştirilmesinin kolaylaştırılmasının, daha uzun süre kullanılabilir olmasının ve elektronik israfı önleyecek şekilde tasarlanmasının gerekliliğine inanıyor. Tüm bu şartların ise ancak modülerlik yani parçaların ayrılması ve bağımsızlaştırılması ile çözülebileceği fikrini ortaya atıyor. Böylece Phonebloks ile ilgili çalışmalara başlıyor.

Phonebloks'un kurucusu Dave Hakkens

Phonebloks’un kurucusu Dave Hakkens

Phonebloks “blok” adı verilen küçük modüllerden oluşuyor. Telefonun kamera, hafıza, işlemci, ekran gibi her bir parçası ayrılabilir bloklar halinde sunuluyor. Bu sayede ihtiyaca göre telefonlar rahatlıkla üretilebiliyor, telefonun tamir edilmesi ve geliştirilmesi çok daha kolay oluyor. Örneğin bir telefon yavaşladığında sadece işlemci bloğu yeni bir işlemci ile değiştirilerek sorun çözülüyor. Telefonun kamerası geliştirilmek istendiğinde kamera modülü yenileniyor. Sadece bir modül ile değişiklikler yapılabildiğinden telefonların kullanım süresi uzuyor.

Phonebloks Çevrimiçi Toplulukları

Phonebloks Çevrimiçi Toplulukları

Phonebloks’un amacı bu telefonu üretmekten çok, bu elektronik tasarım anlayışının diğer firmalar tarafından da benimsenmesini sağlamak. Kurucuları Phonebloks’un “bir vizyon üzerine şekillenen bir fikir olduğu kadar büyüyen bir hareket de olduğunu” vurguluyor. “Büyüyen topluluklarıyla endüstriye halkın ne istediğini ve gezegenin neye ihtiyacı olduğunu göstermeyi” amaçladıklarını belirtiyor. Daha az israf, daha uzun kullanım süresi, daha çok geri dönüşüm imkânı normları ile kullanıcı elektronik sektörünü etkilemeyi planlıyor. Phonebloks ekibi Motorola, Google ve Sennheiser ile birlikte çalışıyor ve daha birçok şirkete ulaşmayı amaçlıyor. Bunun için reklama çok önem veriliyor ve Phonebloks projesinin tanıtımı için birçok çalışma yürütülüyor. Artan destekçileri ve büyüyen çevrimiçi topluluğu ile Phonebloks her geçen gün elektronik ürün tasarımı anlayışını değiştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Ara Projesi

Ara Projesi

 

 

 Phonebloks’un Çalışmaları

phonebloks-timeline2

 

Kaynak

Phonebloks

 

 

Leave a Reply