iklim_değişikliği

Yazılarımda iklim değişikliği gibi problemler hakkında bilinç oluşturmak için yapılan sıra dışı çalışmalara yer vermeye çalışıyorum. Bu sefer de İklim Değişikliği Müzesi açmak için çalışmalara başlandığını öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi iklim değişikliği dünyadaki en büyük problemlerden biri. Dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen seller ve kuraklıklar da iklim değişikliğinin her geçen gün daha tehlikeli bir boyuta ulaştığının temsilcileri. Böyle bir durumda insanların bilinçlendirilmesi belki de yapılması gereken en önemli şey.

Son zamanlarda bazı müzeler örneğin Smithsonian’s Doğa Tarihi Müzesi, iklim değişikliği ile ilgili sergiler açmaya başladı. New York Doğa Tarihi Müzesi de küresel ısınmayla ilgili bir bölüm oluşturdu. Fakat tamamen küresel ısınma ve iklim değişikliği odaklı, bu konudaki tüm bilgileri meraklılara iletebilecek bir müze henüz yok.

Smithsonian Müzesi'ndeki iklim değişikliği sergisi

Smithsonian Müzesi’ndeki iklim değişikliği sergisi

İklim Müzesi Lansman Projesi’nin başkanı Miranda Massie, bu eksikliği fark ederek gerekli çalışmaları başlatmış. Müze tamamlandığında yılda bir milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Historical Climatology’nin Massie ile yaptığı röportajda müzenin detaylarına yer veriliyor:

Miranda Massie İklim Müzesi Projesi'nin başkanı

Miranda Massie
İklim Müzesi Lansman Projesi’nin Başkanı

 

Miranda Massie öncelikle bu müzenin “çözüm odaklı” bir müze olacağını vurguluyor. Başkana göre bu müzenin açılmasının temel olarak iki sebebi var. İklim değişikliği birçok bilim alanını ilgilendiren, tarih ve kültür ile direkt bağlantılı bir konu. Bu sebeple bilimle ve hayatla bu kadar iç içe olan bir alanda müze açılması kadar doğal bir şey yok. Fakat asıl sebep insanları iklim kavramıyla bütünleştirecek, iklim değişikliğini gündeme dâhil edecek ve insanlarda çevre bilincini oluşturacak olması. Massie’ye göre insanlığı içinde bulunduğu durumdan kurtaracak girişimlerin başlaması için bu bilincin oluşturulması şart ve İklim Değişikliği Müzesi de bu amaca hizmet edecek.

 

Müzede interaktif sergiler ile ziyaretçiler olaylara dâhil edilmeye çalışılacak. Ayrıca iklim uzmanları tarafından ilginç sunumlar yapılacak ve tartışma ortamları oluşturulacak. Müzede iklim değişikliğinin sebeplerine ve bu sürece değinilecek. İklim değişikliğinin gelecekte nelere sebep olabileceği vurgulanacak. Fakat insanları umutsuzluğa düşürmemeye ve korkutmamaya ekstra özen gösteriliyor. Asıl odak noktası insanları eğitmek ve önlem almak için motive etmek olacak.

İklim değişikliği -buzullarda erime

İklim değişikliği -buzullarda erime

Miranda Massie son zamanlarda yaşanan felaketlerin bu müzenin açılmasında son derece etkili olduğunu söylüyor. İklim bilimcileri tehlikenin boyutunun farkındalar ve onlara göre bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına uzun süredir ihtiyaç var. Fakat Sandy kasırgası gibi insanları derinden etkileyen iklim olaylarının insanların iklim değişikliğine ve dolayısıyla müzeye olan ilgisini arttırdığını belirtiyor. Küresel ısınma daha belirgin hale geldikçe insanların ilgisi artıyor ve İklim Değişikliği Müzesi de bu ihtiyacı gidermeyi hedefliyor.

Sandy Kasırgası'nın Uydu Görüntüsü

Sandy Kasırgası’nın Uydu Görüntüsü

New York’ta açılması planlanan müzenin hangi aşamada olduğu sorulduğunda, Massie net bir cevap vermese de çalışmalarının beklediklerinden daha hızlı ilerlediğini vurguluyor. Bir çok kurum, vakıf ve bireyden destek teklifleri aldıklarını belirterek destekçilerin de yardımıyla müzenin en kısa zamanda ziyarete açılacağını müjdeliyor.

 

Kaynaklar:

Popular Science

Historical Climatology

Leave a Reply