Prynt


Polaroid fotoğraf makinelerini herkes bilir. Edwin Land tarafından 1947’de icat edilen ve Instagram’e de birçok yönden ilham olan bu zamanının ötesinde kameralar, çektiğiniz fotoğrafın çıktısına birkaç dakika içinde sahip olmanızı sağlıyordu. Fotoğrafçılığın iyice yaygınlaştığı ve teknolojinin geliştiği günümüzde de birileri bu fikri daha ileriye, akıllı telefonlara taşımış.

Mürekkep kullanmıyor

Prynt, oldukça tombul bir telefon kabı görünümünde olsa da asıl işlevi akıllı telefonunuzdaki fotoğrafların çıktısını vermek. Bu hizmeti de atası Polaroid gibi mürekkep kullanmadan, böylece kabul edilebilir boyutlarda sunuyor. Klasik Polaroidler, filmi birtakım karmaşık kimyasal işlemlerden geçirirken Prynt de fiş yazıcıları veya modern Polaroid modelleri gibi ısıl(termal) baskı yöntemini ve bu iş için üretilmiş ZINK fotoğraf kağıtlarını kullanıyor.

Fotoğraf baskısından video oynatımı

Şimdilik sadece iPhone 5/5S/5C/6 ve Samsung Galaxy S4/S5 modelleriyle uyumlu olan, telefon değiştirdiğinizde sadece bir parçasını değiştirerek kullanmaya devam edebildiğiniz bu aparatı kullanarak çektiğiniz fotoğrafları veya telefonunuzda bulunan fotoğrafları yaklaşık 30 saniyede yazdırabiliyorsunuz. Uygulamanın belki de en ilginç özelliği ise bir videodan seçtiğiniz bir kareyi yazdırıp arkadaşınıza verdiğinizde arkadaşınızın Prynt uygulamasını kullanarak baskıyı kendi telefonunun kamerasına gösterdiğinde videonun elinde canlanmışçasına telefonda oynatılabilmesi.

Yatırımcılarını arıyor

Mavi, pembe, beyaz ve siyah renkleri bulunan Prynt’in 2015 yaz sonu çıkması ve 130-150 dolar olması bekleniyor. Siz de bu arada Kickstarter sayfalarına girip yatırım yapabilirsiniz. Ürün şu anda 50 bin dolar olarak belirlenen yatırım miktarını çoktan aşmış ve 1,1 milyon dolar toplamış durumda.

Tanıtım videosu:

Leave a Reply